Lew i Lwów Janusza Majewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lew i Lwów Janusza Majewskiego
Baszka Marcinik i Janusz Majewski Foto: Wojciech Dorosz/PR

Urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Spędził tam lata beztroskiego dzieciństwa, które zakończyło się wraz z wkroczeniem do miasta okupantów. Opuścił je (miasto – dosłownie i dzieciństwo – symbolicznie) wraz z rodziną w 1944 roku. Teraz do niego powraca w swojej nowej powieści – "Ryk kamiennego lwa".

Posłuchaj

Lwów, Gdynia i Houston na mapie wędrówek MBK (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Ryk kamiennego lwa" Okładka książki "Ryk kamiennego lwa"

Janusz Majewski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor sztuk i powieści – był gościem specjalnym tego wydania MBK. Książka ukazuje się w tym tygodniu i będzie jedną z nowości na rozpoczynających się w czwartek, 17 maja, Warszawskich Targów Książki. My przedstawiamy ją od dwóch tygodni we fragmentach w paśmie dopołudniowym. Mieliśmy więc szansę, by dopytać o ważne w tej powieści wątki: o relacje polsko-ukraińskie, o miejsce w przedwojennym Lwowie społeczności żydowskiej, o to, jak Lwów zapamiętał i w jakiej roli jeszcze po wojnie do tego miasta powracał. Dowiedzieliśmy się także, jaką rolę we Lwowie i w życiu Janusza Majewskiego, odegrał… lew.  


Jacek Sieradzki/fot. Wojciech Dorosz Jacek Sieradzki (fot. Wojciech Dorosz)

Plakat R@aportu Plakat R@aportu

W części drugiej wydania spotkaliśmy się ponownie z Jackiem Sieradzkim – dyrektorem artystycznym rozpoczynającego się właśnie w Gdyni XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tym razem opowiadaliśmy o towarzyszącej festiwalowi, po raz jedenasty, Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej. Poznaliśmy tytuły zakwalifikowanych do finału pięciu sztuk. R@port zakończy gala, podczas której zostaną wręczone nagrody, zarówno festiwalowe, jak i dramatyczne.


Anna Wieczór-Bluszcz/fot. Wojciech Dorosz Anna Wieczur-Bluszcz (fot. Wojciech Dorosz)

W części trzeciej Magazynu nawiązaliśmy do wątku Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, gdyż naszym gościem była Anna Wieczur–Bluszcz, która w Teatrotece wyreżyserowała sztukę-finalistkę GND 2010  – "Krzywy domek" Anny Wakulik. Sztuka ta, zrealizowana w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, została zaproszona na festiwal do Houston, skąd reżyserka wróciła na początku maja z nagrodą. Tym samym nawiązaliśmy zarazem do naszych rozmów o tej innej formie telewizyjnego teatru, którego w telewizji nie możemy oglądać, a która wzbogaciła naszą teatralną mapę.

Spektakl "Krzywy domek" Spektakl "Krzywy domek" (fot. W. Radwański)

Reasumując: na mapie wędrówek MBK pojawiły się Lwów, Gdynia i Houston.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.05.2018
Godzina emisji: 21.09

Polecane