Monitoring w szkole?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Monitoring w szkole?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Titikul_B

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały projekt ustawy regulującej obecność kamer w szkołach.

Posłuchaj

Czy monitoring w szkołach jest niezbędny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1066303751 szczepienie 1200.jpg
Czy to rodzice powinni decydować o szczepieniu dziecka?

Według ekspertów z Fundacji Panoptykon nowe przepisy nie ukrócą naruszającej prywatność uczniów praktyki instalowania kamer w toaletach i przebieralniach. Nie wszystkim rodzicom wszechobecne kamery w szkołach odpowiadają. Czy są potrzebne? Czy wpływają na bezpieczeństwo?

– W nowych przepisach zostaną wskazane przesłanki, które będzie musiał wypełnić dyrektor szkoły, aby zainstalować monitoring. Wymogiem do zamontowania kamer musi być potwierdzenie, że będą one zapewniać bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Z przepisów wynika, że może to obejmować toalety czy przebieralnie. Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca – tłumaczy Witold Masionek, prawnik specjalizujący się w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

– Nowa regulacja unijna, dotycząca ochrony danych osobowych, wyraźnie akcentuje potrzebę dokonania oceny przez samego administratora, na ile wprowadzone rozwiązanie nowych technologii może być w ogóle zastosowane. Rozporządzenie wymusza, aby administrator udowodnił, dlaczego w określonym miejscu zamierza zainstalować kamerę i dlaczego wcześniejsze rozwiązania nie okazały się efektywne – mówi Monika Krasińska, dyrektor Departamentu Rzecznictwa Legislacji i Skarg w biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Witold Masionek (prawnik), Monika Krasińska (dyrektor Departamentu Rzecznictwa Legislacji i Skarg w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Małgorzata Górecka (dyrektor szkoły podstawowej nr 36 w Łodzi)
Data emisji: 10.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane