Czy karać finansowo posłów, senatorów za niewłaściwe zachowanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy karać finansowo posłów, senatorów za niewłaściwe zachowanie?
Warszawa, 09.05.2018. Posłowie na sali obrad podczas 62. posiedzenia SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

"Prawo i Sprawiedliwość" zaproponowało zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. O co chodzi?

Posłuchaj

Kary finansowe za złe zachowanie posłów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

sejm free 1200.jpg
Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?

Otóż parlamentarzystom będzie można obniżyć pensję lub dietę, jeśli ich zachowanie "nie licuje w powagą pełnionych przez nich funkcji". I to nie tylko na sali posiedzeń. Jakie zachowanie może "nie licować"? Może senator opalający się nago na plaży? A może posłowie, którzy przychodzą do Sejmu po spożyciu alkoholu? Jeśli sprawę potraktujemy poważnie, za jakiś czas wielu parlamentarzystów będzie pracowało bez wynagrodzenia!

– Nam zależy na tym, żeby oceny społeczeństwa wobec polityków, były coraz lepsze. Kiedy są prowadzone badania zaufania, to wypada to katastrofalnie. W ostatnich kilku latach jest nieco lepiej. W 2015 roku pozytywne oceny dla parlamentarzystów wystawiało 20 procent, a negatywnych 70 procent badanych. Teraz jest to 35 procent na plus, a 55 procent źle ocenia posłów. Róbmy wszystko, żeby poprzez swoje zaufanie, nie tylko w Sejmie, ale po za nim, zmieniać te statystyki, aby były korzystniejsze – mówi Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten przepis nie ma większego sensu. Jeżeli będziemy go odczytywać w kontekście wizyty na plaży senatora Jackowskiego, to przecież bardziej niż te zdjęcia, które ukazały się w tabloidach, ośmieszałyby powagę Sejmu czy Senatu. Obrady, podczas których marszałkowie analizowaliby zawartość zdjęć senatora Jackowskiego z plaży i zastanawiali się, jaką karę mu wyznaczyć, to byłoby coś absurdalnego – twierdzi Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Kryj (poseł, Prawo i Sprawiedliwość), Jan Grabiec (poseł, Platforma Obywatelska), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), prof. Kazimierz Kik (politolog), dr Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), dr Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politologicznych, Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 9.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane