Czy rząd powinien ustąpić w sprawie protestu w Sejmie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rząd powinien ustąpić w sprawie protestu w Sejmie?
Warszawa, 08.05.2018. Protest w Sejmie. 21 dzień protestu osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.Foto: PAP/Marcin Obara

Od 18 kwietnia niepełnosprawne dorosłe dzieci i ich opiekunowie koczują na sejmowych korytarzach, oczekując na realizację dwóch postulatów.

Posłuchaj

Co dalej z protestem w Sejmie? (Za, a nawet przeciw)
+
Dodaj do playlisty
+

mid-18420110 1200.jpg
Czy państwo pamięta o niepełnosprawnych?

500 złotych miesięcznie dodatku dla każdego dorosłego niepełnosprawnego i zrównanie renty socjalnej z ZUS-owską, do 1029 złotych. Ten drugi postulat rząd już zrealizował. Ale w sprawie pierwszego postulatu zgody nie ma. Jak wyliczyło Ministerstwo Pracy realizacja tego oczekiwania to wydatek dla państwa na poziomie 9 mld złotych.

– My teraz zaproponowaliśmy stronie rządzącej, że od września aby osoby niepełnosprawne otrzymywały 250zł. A w kolejnych latach reszta była rozłożona po 125 złotych. Czyli do 500 złotych dochodzilibyśmy stopniową. Powiedziano nam, że zostanie to przedstawione premierowi Morawieckiemu i minister Rafalskiej – mówi Iwona Hartwich, protestująca w Sejmie wraz ze swoim 23-letnim synem.

– Dla około 10 procent osób niepełnosprawnych należy się pomoc na zasadzie solidarności społecznej, ale tylko tym osobom, które nie mogą pracować. Nie patrzę na ten protest przez pryzmat partyjnych barw. Tu chodzi o wszystkie osoby z niepełnosprawnością. Myślę, że sam strajk został upolityczniony – stwierdził dr Bawer Aondo-Akaa, działacz społeczny, Prawica Rzeczypospolitej

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Iwona Hartwich (mama 23-letniego Kuby, protestująca w Sejmie), dr Bawer Aondo-Akaa (działacz społeczny, Prawica Rzeczypospolitej) dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Paweł Grzelak (4P research mix), dr Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie BABA)
Data emisji: 8.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane