"Wielki Fryderyk" – po raz pierwszy po 1989 roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wielki Fryderyk" – po raz pierwszy po 1989 roku?
Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk" Foto: Teatr Polski w Poznaniu

Czy to możliwe, by po 1989 roku nikt, aż do tej pory, nie zdecydował się na wystawienie "Wielkiego Fryderyka"?

Posłuchaj

"Wielka" premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk" Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk"

Adolf Nowaczyński (1876-1944) – prozaik, dramatopisarz, satyryk – dramat powieściowy pod tytułem "Wielki Fryderyk" pisał jeszcze pod zaborami. Ponad 300-stronicowe dzieło ukazało się w 1910 roku. Mimo ogromnych rozmiarów trafiło na sceny. W historii teatru zapisały się role Ludwika Solskiego oraz Jana Świderskiego – grających Wielkiego Hohenzollerna.

Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu – Maciej Nowak – postanowił w roku 100-lecia niepodległości przypomnieć/przedstawić polskiej publiczności ten przez dziesięciolecia niewystawiany dramat. Do wyreżyserowania go zaprosił Jana Klatę – twórcę, który nie raz mierzył się z utworami podejmującymi temat "mechanizmów władzy" ("H.", "Oresteja", "Król Ubu", "Król Lear", "Titus Andronicus"). Do zagrania roli "Atlasa, machiną świata dyrygującego" zaproszony został z kolei Jan Peszek, który występował już w roli władców – ostatnio "Edwarda II". Jan Peszek jest aktorem nieprzeciętnie inteligentnym, pracowitym i niezwykle sprawnym fizycznie.


Jan Peszek Jan Peszek (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Jan Klata nie tylko rzecz wyreżyserował. Jest także autorem adaptacji tekstu dramatu oraz opracowania muzycznego. Scenografię, światła i kostiumy przygotowała Justyna Łagowska, a obok Jana Peszka występują aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Krystian Durman (gościnnie). Premiera pod koniec Wielkiej Majówki – 5 maja.

Jan Klata (foto: Łukasz Krystowski) Jan Klata (fot. Łukasz Krystowski)

Przypomnijmy jeszcze, że Adolf Nowaczyński podczas I wojny światowej był legionistą, miał w swojej biografii rozdział endecki, a także wielkopolski epizod. Współpracował m.in. z Zielonym Balonkiem i innymi kabaretami oraz z różnymi czasopismami.

Zrealizowanie audycji nocnej podczas długiego weekendu graniczy z cudem. Podjęliśmy jednak wyzwanie i spotkamy się w TPK z Maciejem Nowakiem, łącząc się z Radiem Poznań, telefonicznie natomiast porozmawiamy z panami Janami: Peszkiem i Klatą.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Natalia Grzeszczyk
 
Data emisji: 4.05.2018
Godzina emisji: 0.06

kw

Polecane