Czy to wstyd być bitą żoną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy to wstyd być bitą żoną?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Plantic

Milion kobiet każdego roku jest bitych i poniżanych przez własnego partnera. A tylko 90 tysięcy ma odwagę zgłosić ten fakt na policję.

Posłuchaj

Problem przemocy domowej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1063902443 dzieci przemoc 1200.jpg
Czy spotykamy się z przemocą wobec dzieci?

W ciągu ostatnich lat przetoczyła się niejedna kampania, która miała na celu uświadomienie ofiarom przemocy domowej, że są ofiarami, że należy im się pomoc, a nie kara. Poprawiono przepisy, stworzono instytucję Niebieskiej Karty. Określono procedury dla policjantów i sądów, by zajmowały się sprawami w należyty sposób, a mimo to wiele ofiar nigdy nie decyduje się na zgłoszenie sprawy władzom ze wstydu czy z poczucia bezsilności.

– Problem jest złożony, tkwi głęboko w naszej świadomości. Jeśli nie zmienimy tego, co w głowach i nie zmienimy też wzorców wychowania dzieci, to problem będzie istniał przez wiele lat. Na przykład córka uczy się, że jeżeli ojciec bije matkę, to tworzy się wzorzec. Jeśli mama była krzywdzona, to ona też w przyszłości powinna poddać się takiemu zachowaniu. Z drugiej strony jeśli syn widzi ojca bijącego matkę, to ma przekaz, że tata to ten silny, który nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać, więc też będzie bił w późniejszych latach – mówi Konrad Wojterkowski z Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji

– Takim kobietom trudno się zdecydować, żeby sięgnąć po pomoc. Kiedy jesteśmy źle traktowani, to myślimy, że jest z nami coś nie w porządku. To zupełnie nielogiczne, ale tak się dzieje. Sprawca przemocy ma często takie działanie, że próbuje odizolować swoją ofiarę od reszty osób. Kłóci się z rodziną, z przyjaciółmi czy próbuje ograniczać kontakt tej osoby ze znajomymi – mówi Agnieszka Bratkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Konrad Wojtorowski (Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji), Agnieszka Bratkiewicz (psycholog, Uniwersytet SWPS), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 26.04.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane