Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice: znamy pełny program!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice: znamy pełny program!
Katarzyna NosowskaFoto: Kayax/Marlena Bielińska

Do grona gwiazd 13. edycji Festiwalu dołącza jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, mroczny duet z Kanady, rezydent kultowego Salon des Amateurs w Dusseldorfie, młody i rozchwytywany didżej z Kopenhagi oraz kwiat polskiej alternatywy.

Posłuchaj

Znamy pełny program FTNMK! (Potrójne pasmo przenoszenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tym samym program tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice wzrasta do 59 wykonawców, którzy pochodzą z 20 krajów świata (w tym Polski). Wśród zaproszonych muzyków są reprezentanci każdego kontynentu poza Antarktydą, co najlepiej oddaje globalny charakter 13. edycji. Jednocześnie do sprzedaży trafiają bilety jednodniowe!

Laureatka Paszportu Polityki, 21 statuetek Fryderyków, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, wiele jej płyt zyskało status złotych – osiągnięcia Nosowskiej na polskiej scenie muzycznej są niepodważalne. Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce nagrywa solowo od 1996 r. W ostatnim czasie artystka pożegnała się z macierzystym zespołem, by skoncentrować się na karierze solowej. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na Festiwalu. Ambitny pop Nosowskiej, zawsze wykonywany z wielką charyzmą oraz jej doskonały wokal i niebanalne teksty znakomicie wybrzmią na głównej scenie festiwalu.

Polski alternatywny pop reprezentować będzie także rewelacja ostatnich lat, czyli The Dumplings. Duet z Zabrza, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś zdobyli popularność dzięki piosenkom publikowanym na YouTube. Debiutancki album grupy "No Bad Days" został uhonorowany Fryderykiem. Nowoczesna elektronika, taneczny smutek oraz chwytliwe melodie to znaki rozpoznawcze zespołu, który słynie z pełnych emocji koncertów.

Mroczniejsze i bardziej osobliwe brzmienia zaserwuje Essaie Pas, elektroniczny duet z Montrealu, w skład którego wchodzą Marie Davidson i Pierre Guerineau. Ich współpraca przebiega pod znakiem ciągnących się brzmień gitar, mamrotania po francusku i minimalistycznej elektroniki. Ich ostatnia płyta "New Path" to fascynujące połączenie estetyki coldwave i techno z postapokaliptycznym science-fiction.

Eksperymentalnego zacięcia można spodziewać się także po Tolouse Low Trax. Didżej i producent z Dusseldorfu stanowi trzon didżejskiej załogi kultowego Salon Des Amateurs, który stał się kuźnią takich talentów, jak Lena Wilikens. Sety Tolouse Low Trax to esencja niepowtarzalnego klimatu Salonu. Łączą eksperymenty artystyczne z hipnotycznymi rytmami, od ambientu, przez krautrock, po plemienne techno.

Intrygującym didżejem i producentem jest również Denis Horvat. Mieszka w Kopenhadze, ale jak wskazuje nazwisko, jego korzeni należy jednak szukać w cieplejszych rejonach na południu Europy. Zestawienie nordyckiego podejścia i chorwackich genów zaowocowało zaskakującą mieszanką muzyczną. Nagrania Horvata, znakomicie łączące techno i house, systematycznie goszczą w setach najlepszych didżejów na świecie.

Oprócz gości z zagranicy na festiwalu tradycyjnie nie zabraknie solidnej reprezentacji polskiej alternatywy. Tajemnicza Bokka fascynuje wciągającymi, żywiołowymi występami na żywo, z którymi objechała niemal całą Europę. Skład zespołu jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie że tworzy go 5 osób, którzy wykonują zaraźliwy, alternatywny pop.

Kontrowersyjna grupa Syny to duet tworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Znani z niepowtarzalnego klimatu występów na żywo, wielowarstwowej liryki i świeżych, nowatorskich podkładów. Właśnie ukazała się druga płyta grupy zatytułowana "Sen", z której materiał na pewno usłyszymy podczas 13. edycji festiwalu.

Eksperymenty z hip hopem to domena projektu Bitamina, tworzonego przez trójkę młodych artystów, zafascynowanych "bitami, samplami i słowami sklejonymi emocjami". Wspólnie wydali 4 doskonale przyjęte albumy, które zachwyciły słuchaczy i krytyków ogromnymi pokładami wrażliwości i szczerości.

Na festiwalu zaśpiewa również Baasch, który sprawnie porusza się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem. Hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienia i chwytliwe melodie to kluczowe elementy jego własnego, rozpoznawalnego stylu. Niebanalne piosenki zaprezentuje także rockowy duet Nagrobki. Zgodnie z nazwą zespołu, ich teksty traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu, zaś muzyka to mieszanka wielu rozmaitych wpływów – od starego polskiego bigbitu przez gitarowy noise, zimną fale, po wczesny black metal.

Równie bogate inspiracje stoją za projektem JANKA, czyli kooperacją Daniela Drumza i Hatti Vatti. Łączy ich m.in. miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90. JANKA to nie tylko nagrania studyjne, ale również granie na żywo w oparciu o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne. Bogate elektroniczne show zapewni również Manoid. Znany z angażujących występów na żywo, grał m.in. na festiwalach w Holandii, Islandii, Korei Południowej, na Litwie i Słowacji. Poza elektroniką sięga po nagrania terenowe, instrumenty akustyczne oraz klasyczny śpiew, wplatając
w techniczny rytm melodyjne, pełne emocji motywy.

Tegoroczny program FTNMK fascynuje bogactwem i wielości reprezentowanych nurtów. Warto już dziś podjąć decyzję o uczestnictwie w tym święcie muzyki. 

Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice – więcej informacji >>>

Karnety są już dostępne w sprzedaży. Jednodniowe kosztują 169 zł, dwudniowe – 269 zł (z polem namiotowym 319 zł), trzydniowe – 339 zł (z polem namiotowym 389 zł), a czterodniowe – 389 zł (z polem namiotowym 439 zł).

***

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Od 28 czerwca do 1 lipca 2018 katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Polecane