Agnieszka Ścigaj o protestujących w Sejmie: one walczą o pieniądze na przeżycie dla swoich dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Ścigaj o protestujących w Sejmie: one walczą o pieniądze na przeżycie dla swoich dzieci
Agnieszka ŚcigajFoto: Trójka

– One wiedzą, że może ich kiedyś zabraknąć. Co się stanie z tymi dziećmi? One walczą o pieniądze na przeżycie dla swoich dzieci – mówiła o protestujących w Sejmie matkach osób niepełnosprawnych na antenie radiowej Trójki Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz '15.

Posłuchaj

Agnieszka Ścigaj o protestujących: one wiedzą, że może ich kiedyś zabraknąć (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Od tygodnia w Sejmie trwa protest osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Rząd zawarł porozumienie z częścią reprezentantów niepełnosprawnych, ale akurat nie z tą protestującą grupą. Odrzucają oni to porozumienie twierdząc, że ono nie spełnia ich głównego postulatu, czyli 500 złotych dla osoby, która po ukończeniu 18. roku życia nie jest samodzielna.

Agnieszka Ścigaj stwierdziła, że polityka wobec niepełnosprawnych była do tej pory prowadzona "z doskoku". – Trzeba uporządkować pewne rzeczy. Państwo reprezentujący organizacje pozarządowe, które zasiadają w radzie społecznej ministerstwa, debatują od dwóch lat i przygotowują pewne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Są to słuszne, dobre rozwiązania, tam toczy się rozmowa na temat potrzeb osób niepełnosprawnych. Polityka wobec osób niepełnosprawnych ma bardzo dużo do nadrobienia, bo rzeczywiście wyglądała ona tak, jakby była prowadzona z doskoku – zaznaczyła posłanka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wiceszefowa Kukiz '15 mówiła, że cel protestujących jest jasny. – Postulaty rodziców osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie sprowadzają się do jednej kwestii: aby dorosłe osoby niepełnosprawne, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które w tej chwili muszą przeżyć za niecałe 900 złotych, miały minimum socjalne w Polsce, czyli 1200 złotych –podkreśliła.

– Te panie wiedzą, że za chwilę ich zabraknie, są opiekunami tych dzieci od urodzenia. A te dzieci, które są już dorosłymi osobami, dalej mają takie same potrzeby, jeśli chodzi o rehabilitację i leczenie – dodała.

Zapraszamy do wysłuchani całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Agnieszka Ścigaj (posłanka Kukiz '15)
Data emisji: 25.04.2018
Godzina emisji: 8.14

dcz/kw

Polecane