Teraz!
2018-04-21, 15:04 | aktualizacja 2018-08-12, 11:08
Żubroffka – Pilecki – Echo – Record Store Day – Mediolan – Dzień Wolnej Sztuki – Teraz '43 – Kolekcjonerzy i Filinatropii.
Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wraz z L.U.C. zaprasz na dzisiejszy, warszawski koncert z cyklu "Zrozumieć Polskę". Tym razem "Pilecki. Ucieczka do wolności" w ramach Festiwalu Pilecki. Po stronie wolności – mamy zaproszenia! Agnieszka Obszańska poleca Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroofka – do niego mamy jeszcze sporo czasu, ale już teraz ŻUBROFFKA czeka na Wasze filmy! Do ubiegłorocznych konkursów zgłoszono ich prawie 2000. Jak będzie tym razem? Selekcjonerzy, spośród zgłoszonych filmów wyłonią finalistów, zakwalifikowanych do konkursów polskich i międzynarodowych. Zostaną także przyznane nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę, a jeden z filmów otrzyma nagrodę publiczności – nieokiełznanego Dzikiego Żubra! U nas opowiada Maciej Rant – dyrektor festiwalu.
Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 21.04.2018 >>>
Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 21.04.2018 >>>
Ruszamy śladem ksiażki fotograficznej "Echo". To książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie, o poszukiwaniu śladów pamięci po tym, czego już nie ma. To spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. "Echo" jest efektem pięcioletniej pracy. Para po raz pierwszy odwiedziła Wołyń w 2013 roku. Wracali wielokrotnie, by odkrywać wydarzenia z 1943 roku na nowo. Odwiedzali wsie, których już nie ma. Byli w Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Parośli, Lipnikach i kilkudziesięciu innych. Maksymilian zdecydował się na czarno-biały film i analogowy, stary średnioformatowy aparat, podobny do tych, którymi dokumentowano Rzeź Wołyńską. Fotografował miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu były polskie wsie, a w nich domy, szkoły, targi i kościoły. Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich dziećmi, wnukami, a także z ukraińskimi historykami i polskimi archeologami. W książce, na dwunastu rozkładanych jak mapa kartach, znalazło się dwanaście krótkich notatek z podróży, które są opowieściami o konkretnych miejscach i zbrodniach, o krainie skażonej śmiercią. U nas opowiadają o książce, pamięci i tragicznych wydarzeniach.
Jeszcze jedna książka, opowieść Jana Niebudka. Rozmawiamy z autorami albumu "Teraz '43. Losy". Promocyjny tekst brzmi "fotograficzne montaże Marcina Dziedzica sprawiają, że żydowska Warszawa znów pojawia się tam, gdzie dziś już jej nie ma. A opowieści Magdaleny Kicińskiej o ludziach i miejscach, po których nie został najmniejszy ślad, uprzytomniają nam, jak bardzo byliśmy razem i jednocześnie osobno". Nasze wrażenia – entuzjastyczne!
Agnieszka Stępień zabiera nas do Mediolanu. Projektanci, architekci, producenci mebli i wyposażenia wnętrz, łowcy trendów, dziennikarze i blogerzy, świat związany z wzornictwem spędza ten tydzień właśnie tam gdzie – jeszcze do jutra – trwa tydzień dizajanu czyli targi, wystawy, spotkania, warsztaty. Agnieszka sprawdza, co na mediolańskich targach pokazują młodzi polscy projektanci.
Opowiadamy o szczególnej aukcji dzieł sztuki. Trzecia Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Razem Pamoja "Kolekcjonerzy Filantropami" odbędzie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. o godz. 19.00, a 24 i 25 kwietnia od godz. 12.00 do 18.00 można obejrzeć prace w ramach wystawy przedaukcyjnej w sali im. W. Krukowskiego, Laboratorium. Aukcja opiera się prawie wyłącznie na pracach podarowanych przez kolekcjonerów. Celem, na który są zbierane pieniądze, jest dokończenie budowy szkoły w Jacmel na Haiti, rozpoczętej dzięki fundacji Polska-Haiti i budowa nowej szkoły w slumsie Mathare w Nairobi, gdzie fundacja Razem Pamoja działa od lat. Budynki te zaprojektował pro bono Maciej Siuda. Naszymi gośćmi są Zofia Witucka i Bartosz Przybył-Ołowski.
A Michał Margański w swoim żywiole... Dzisiaj Record Store Day!!!
W telefonicznym skrócie mkniemy przez Grodzisk Mazowiecki, Szczecin i Dzień Wolnej Sztuki.
do usłyszenia!
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 21.04.2018
Godziny emisji: 13.08, 14.08