Stanisław Likiernik: miałem tysiąc szczęść podczas okupacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Likiernik: miałem tysiąc szczęść podczas okupacji
Warszawa, 28.07.2014. Stanisław Likiernik, podczas promocji książki "Made in Poland" w Warszawie. Książka to rozmowa Stanisława Likiernika, żołnierza Kedywu, legendy Polski Walczącej, z Emilem Maratem i Michałem WójcikiemFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Miałem szczęście za szczęściem przez całą okupację, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego – mówił w 2015 roku w rozmowie z Michałem Olszańskim Stanisław Likiernik, uczestnik walk w okresie II wojny światowej. Bohater Powstania Warszawskiego zmarł 17 kwietnia 2018. W przeddzień 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przypomnieliśmy tę audycję. 


powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Pięć lat temu w "Godzinie prawdy" gościliśmy człowieka, którego życie zainspirowało Romana Bratnego do stworzenia postaci Kolumba z powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Stanisław Likiernik, ps. Stach opowiadał o tym, jak od 1943 roku walczył w akcjach dywersyjnych AK, jak został ranny w powstaniu i jak udało mu się przeżyć.


Posłuchaj

48:15
Stanisław Likiernik i jego bolesne wspomnienia (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W powstaniu zginęło jedenastu moich najbliższych przyjaciół. To był szok. Dlaczego tak się stało, po co? Tego nie wiem. Co zdobyli? Tego też nie wiem. To tragiczna historia, bo piękna młodzież ginęła masowo. Czy powstanie było potrzebne? Nie wiem, ale na pewno było wywołane w złym momencie  mówił i tłumaczył w audycji, dlaczego tak uważał. 


II Wojna Światowa początek free 663.jpg
II wojna światowa

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy  szczerej, chwilami bolesnej. Na przykład wtedy, gdy gość Michała Olszańskiego opowiadał, dlaczego stracił wiarę w Boga.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Stanisław Likiernik, ps. Stach (uczestnik Powstania Warszawskiego) 

Data i godzina emisji: 19.06.2015, 12.07
Data i godzina powtórki: 31.07.2020, 12.08 

fbi/mk/kw

Polecane