18. Dni Tschnerowskie w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
18. Dni Tschnerowskie w Krakowie
21.04.1997. Ksiądz Józef TischnerFoto: PAP/CAF/Jacek Turczyk

28 czerwca 2000 roku odszedł ksiądz profesor Józef Tischner. Nawet ci, którzy nie mieli okazji spotkać go, do dziś dotkliwie odczuwają jego brak.

Posłuchaj

18. Dni Tischnerowskie w Krakowie (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Plakat 18. Dni Tischnerowskich/mat. prasowe 18. Dni Tischnerowskie Plakat 18. Dni Tischnerowskich (mat. prasowe)

Słuchali jego wykładów studenci PWST w Krakowie, jego homilii – wierni, choć może nie tylko oni, jego anegdotek – górale z Łopusznej, a książki księdza Józefa do dziś są wznawiane, wydawane są także wcześniej niepublikowane teksty. Filozofię przekładał ksiądz na język góralski, a ta, którą opisywał w książkach, choć tak nakierowana na człowieka, nie należy do najłatwiejszych, ale – szczęśliwie – otrzymaliśmy szansę poznawać ją i zaczynać rozumieć, mając za przewodników ludzi, którzy w niecały rok po jego śmierci zorganizowali Dni Tischnerowskie.


mat. prasowe/18. Dni Tischnerowskie 18. Dni Tischnerowskie (mat. prasowe)

Nie do przecenienia przewodnikiem po myśli księdza profesora jest jego biograf, redaktor, poeta – Wojciech Bonowicz. I jest on od kilkunastu lat gościem naszych spotkań podczas Dni Tischnerowskich. Tak było i tym razem. W drugą noc trwania 18. Dni Tischnerowskich Wojciech Bonowicz, najbardziej bodaj zaangażowany w ich przygotowanie i przebieg, jak zawsze znalazł dla nas czas. 18. Dni Tischnerowskie, rozpoczęte 18 kwietnia, zakończą się 21 kwietnia, a ich hasłem jest "Wolność i Słowo". Lekturą, która zainspirowała organizatorów, jest książka gościa zagranicznego wydarzenia, którym jest słynny prof. Timothy Garton Ash z Oxford University. 


Laureaci Nagrody Znaku i Hesti i im. ks. J. Tischnera 2016: Jerzy Sosnowski, o. Jan A. Kłoczowski,
ks. Józef Krawiec oraz ks. Adam Boniecki – przewodniczący jury, Henryk Woźniakowski – członek
jury, Wojciech Fułek – przedstawiciel ERGO Hesti/mat. prasowe 18. Dni Tischnerowskie Laureaci Nagrody Znaku i Hesti i im. ks. J. Tischnera 2016: Jerzy Sosnowski, o. Jan A. Kłoczowski, ks. Józef Krawiec oraz ks. Adam Boniecki – przewodniczący jury, Henryk Woźniakowski – członek jury, Wojciech Fułek – przedstawiciel ERGO Hesti (mat. prasowe)

My spotkaliśmy się w nocy, po wykładzie gościa w cyklu Colloquia Tischneriana i po debacie w Jaskini Filozofów, a przed dyskusją o wolności w sztuce i przed czytaniem Tischnera (Radosława Krzyżowski). Dni zakończy Gala Nagrody Znaku i Hestii im. Księdza Józefa Tischnera. Laureatów, jak zawsze, jest trzech i staraliśmy się przedstawić ich wraz z sekretarzem nagrody – Łukaszem Tischnerem.

Jeden z laureatów przybędzie do Krakowa ze Stanów Zjednoczonych w sobotę – to Krzysztof Czyżewski. Drugi jest z kolei w drodze z Warszawy przez Gdańsk do Krakowa – to Jan Jakub Wygnański. Trzeci – Miłosz Puczydłowski – mieszka szczęśliwie w Krakowie. Nasze zaproszenie przyjęła także Dominika Kozłowska, która prowadziła dyskusję w Jaskini Filozofów.

Czy mielibyśmy szansę spotkać się w takim gronie, gdyby 18 lat temu nie wymyślono Dni Tischnerowskich?

Tym razem audycja na linii Warszawa – Kraków.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
 
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 0.05

Polecane