Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maciej Rawluk/Shutterstock.com

Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski, decyzją sądu, na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym.

Posłuchaj

Czy o uchyleniu immunitetu powinien decydować parlament? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"To sprawa polityczna" – komentują politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Nikt nie jest poza prawem" – odpowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja przypomina jednak sprawę senatora Stanisława Koguta (PiS), któremu zarzuca się m.in. przyjęcie łapówki, a w przypadku którego Senat nie zgodził się na areszt.

W przeszłości po oskarżeniach prywatnych i tych z urzędu bardzo często obie izby parlamentu nie zgadzały się na uchylenie immunitetu. Efekt był taki, że polityków nie można było osądzić w czasach, kiedy chronił ich immunitet. Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?

Jak przypomniał w audycji "Za, a nawet przeciw" poseł PiS Waldemar Buda, zasada, że to parlamentarzyści decydują o uchyleniu immunitetu obowiązuje od kilkudziesięciu lat i może warto się zastanowić nad jej zmodyfikowaniem. - W mojej ocenie w przypadku każdego wniosku o uchylenie immunitetu powinna być wyrażona zgoda parlamentu ponieważ ostatecznie o wszystkim i tak decyduje sąd – podkreślił.

Arkadiusz Myrcha, poseł PO, również wskazał, że immunitet nie jest nowym wynalazkiem. Zwrócił uwagę, że ma on swoje historyczne uzasadnienie. – Dzisiaj, w XXI wieku, ja jestem zwolennikiem obowiązywania immunitetu materialnego, czyli ochrony w związku z działaniami, które się podejmuje w związku z wykonywaniem mandatu. Pozostaje kwestia immunitetu formalnego… – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Waldemar Buda (poseł PiS, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka), Arkadiusz Myrcha (poseł PO, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka), Jacek Wilk (poseł niezrzeszony, Partia Wolność), Krzysztof Truskolaski (poseł Nowoczesnej), Wojciech Błaszczyk (adwokat, Kancelaria Błaszczyk i Partnerzy), Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 18.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kk/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane