Czy Arabię Saudyjską czeka rewolucja kulturowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Arabię Saudyjską czeka rewolucja kulturowa?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Omer Hindawi/Shutterstock.com

W czerwcu, po ponad trzech dekadach, Saudyjki znowu będą mogły siadać za kierownicami samochodów. 

Posłuchaj

Saudyjki wracają za kierownicę (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Długo wyczekiwana zmiana prawa jest częścią większych przeobrażeń, którym podlega Arabia Saudyjska, co wyjaśniała dr Magdalena El Ghamari z Fundacji El Karama. – Z perspektywy zachodniej Arabia Saudyjska już nie będzie taka sama, bo szereg zmian, które tam zachodzą, jest ogromny. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te procesy toczą się powoli. Chodzi przede wszystkim o to, żeby te kobiety mogły. Inna kwestią jest to, czy one z tego skorzystają. Są już kolejki po samochody dla kobiet, targi dla nich i elementy do pojazdów robione na zamówienie. Tworzy się nowy rynek i koncerny samochodowe zacierają ręce. Kobiety na pewno będą to mocno manifestować na początku. Co będzie się działo potem? Zobaczymy – mówi gość Pawła Drozda.

Jakie jeszcze, korzystne dla kobiet, zmiany zachodzą obecnie w Arabii Saudyjskiej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audcyji:

  • Liczba Chińczyków żyjących i pracujących w Afryce już dawno przekroczyła milion i szybko rośnie. Obywatele Państwa Środka pracują w chińskich przedsiębiorstwach budowlanych, w kopalniach i rafineriach. Jak Chińczycy wkraczają w kulturę państw afrykańskich? I jak Afrykanie postrzegani są w Chinach? O tym mówi dr Malwina Bakalarska, trenerka międzykulturowa.
  • W trakcie jazdy rowerem przez Japonię i Koreę Południową odwiedzał miejscowe kluby judo, by tam ćwiczyć swój ulubiony sport – tak wyglądała podróż Artura Gorzelaka, który opisał ją w książce "W judodze na rowerze".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: dr Magdalena El Ghamari (Fundacja El Karama), dr Malwina Bakalarska (trener komunikacji międzykulturowej, adiunkt w PAN), Artur Gorzelak (autor książki "W judodze na rowerze")
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 8.08

ml/mk


Polecane