Czy spotykamy się z przemocą wobec dzieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy spotykamy się z przemocą wobec dzieci?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/kravik93

Przerażające. Z raportu fundacji "Dajemy dzieciom siłę" wynika, że co piąte dziecko w Polsce doświadcza przemocy fizycznej, a 12 procent pada ofiarą molestowania.

Posłuchaj

Czy przemoc wobec dzieci to duży problem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

rozwód kłótnia 1200.jpg
Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

Tylko w 2016 roku sądy podjęły około 10 tysięcy decyzji o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

– Niestety przemoc wobec dzieci nie jest problemem marginalnym. Corocznie prowadzone badania pokazują, ze skala zjawiska jest duża. Mamy pewne wskaźniki, które mogą napawać optymizmem, ale na huraoptymizm jest zbyt wcześnie. O prawie trzydzieści procent udało się obniżyć akceptację dla uderzenia dziecka, to ważny wskaźnik, który warto odnotować – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

– Klaps to też bicie. Niczego nie uczy i nie wychowuje. Nie uświadamia dziecku tego, co od niego chcemy, tylko pokazuje naszą złość i bezsilność. Rodzice, w sytuacji niewłaściwego zachowania dziecka, chcą postawić pewną granicę, wtedy pojawia się krzyk, klaps, bicie czy szarpanie. Taki komunikat może dotrze do dziecka, ale taka sytuacja informuje też, że rodzic może stracić cierpliwość i nie potrafi opanować swoich emocji – mówi Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), Lucyna Kicińska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Anna Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, firma szkoleniowa Synergis), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Marek Grabowski (socjolog, Fundacja Mamy i Taty), dr Mariusz Sokołowski (Uniwersytet Warszawski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji)
Data emisji: 12.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane