Czy Donald Tusk ma szanse w starciu z Andrzejem Dudą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Politycy mają świadomość, że Donald Tusk może być konkurentem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Pod koniec 2019 roku przewodniczącemu Rady Europejskiej kończy się druga, ostatnia kadencja.

Posłuchaj

Czy Donald Tusk ma szansę zostać prezydentem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

pieniadze gotowka 1200.jpg
Czy decyzja o zwrocie nagród i obniżeniu pensji parlamentarzystom to dobry pomysł?

Pozornie to odległy czas, ale już teraz pojawiają się pierwsze sondaże. Według badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Duda i Donald Tusk cieszą się zbliżonym poparciem na poziomie 33 proc.

–  Teraz Donald Tusk jest zasadniczo nieobecny w polskiej polityce, ale jednak raz na jakiś czas próbuje tę obecność zaznaczać np. wypowiedziami czy wizytami. Dając w ten sposób, nie wprost, do zrozumienia, że jest gotowy konkurować z Andrzejem Dudą. Wiele zależy od tego, jaka będzie pozycja dwóch głównych partii politycznych po wyborach samorządowych i parlamentarnych – mówi prof. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

– Byłbym niemile zaskoczony, gdyby głównym kontrkandydatem Andrzeja Dudy był Donald Tusk. Dlatego, że Polacy już raz się wypowiedzieli na temat swojego stosunku do Platformy Obywatelskiej i polityków tej partii. Nie sądzę, żeby Polacy byli tak irracjonalni i wierzyli w to, że powrót do tego, co było, stanowi jakikolwiek krok do przodu w polskiej demokracji – mówi politolog prof. Kazimierz Kik.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Ewa Marciniak (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert ds. marketingu politycznego), dr Grzegorz Lewicki (ekspert Klubu Jagiellońskiego), prof. Kazimierz Kik (politolog), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Paweł Grzelak (4P research mix)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane