Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kange Studio

Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Każdy z podatników ma przywilej przekazania 1 procenta odprowadzanego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Posłuchaj

Czy wielu Polaków wspiera organizacje pożytku publicznego? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

emerytura emeryci emeryt 1200.jpg
Emerytura bez podatku?

Najchętniej przekazujemy pieniądze fundacjom działającym na rzecz dzieci. Cieszy to, że już prawie 80 proc. Polaków rozliczających się deklaruje, że przekaże 1 proc. wybranej organizacji.

– Najczęściej Polacy przekazują swój jeden procent, jak widzą dzieci mające problemy ze zdrowiem. To najbardziej porusza serca. Zazwyczaj kiedy jest to jakaś długa procedura zdrowotna albo gdy leczenie możliwe jest tylko za granicą. Wtedy rodzina i przyjaciele organizują się, aby wpłacać pieniądze na indywidualne konta – mówi Łukasz Domagała, członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

– Jeden procent to bardzo ważne źródło istnienia wszystkich instytucji pozarządowych w Polsce – podkreśla Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. – Póki działalność jest bardzo mała, to powinna opierać się na wolontariacie. Przychodzi jednak taki moment, że wszystko musi jakoś funkcjonować. My przez całe lata nie pobieraliśmy procentów na działalność organizacji. Teraz są to bardzo skromne kwoty – podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Domagała (członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych), Dariusz Karłowicz (prezes Fundacji Świętego Mikołaja), Grzegorz Grochowina (menadżer KPMG), Krzysztof Skiba (muzyk), Jacek Czarnecki (przedstawiciel Stowarzyszenia Podatników w Polsce), Monika Nowicka (prezes Inspektoratu Ochrony Zwierząt)
Data emisji: 10.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane