Górska pasja Cholitas, czyli wyzwanie rzucone szczytom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Górska pasja Cholitas, czyli wyzwanie rzucone szczytom
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Goran Bogicevic

Cholitas, ubrane w kolorowe, tradycyjne stroje kobiety z Boliwii, postanowiły zrobić to, co do nich nie pasuje – ruszyły na kilkutysięczne szczyty Ameryki Łacińskiej. 

Posłuchaj

Górskie wyprawy kobiet w melonikach (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

santeria 1200.jpg
Palo i santería. Najsilniejsze religie na Kubie

– To był szok, że te kobiety chciały pójść w góry. Tak naprawdę są z nimi związane już od dawna. Większość z nich pracuje jako kucharki w schroniskach górskich, mają mężów lub ojców, którzy są przewodnikami – opowiada podróżniczka Marzena Wystrychowska.

Kobiety z Boliwii co prawda z górami miały sporo do czynienia, jednak nigdy nie odważyły się na zdobycie szczytu. Postanowiły to zmienić. – W ich głowach pojawiło się pytanie, "jak to jest wejść na taki szczyt?". Widziały turystów, którzy wracali szczęśliwi, smutni czy rozemocjonowani. W końcu zdecydowały się, lecz to nie było takie łatwe. Nie miały sprzętu i doświadczenia. Jedenaście Cholit stwierdziło, że spróbuje swoich sił. Zamieniły meloniki na kaski i zdobyły pierwszy sześciotysięcznik – tłumaczy podróżniczka. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto: 

  • Felix Blume jest inżynierem dźwięku i dźwiękowym artystą. Ostatnio mieszka w Meksyku, ale regularnie jeździ z mikrofonem po świecie, kolekcjonując brzmienia wiatru, wody, ptaków czy ulic. Jednym z jego marzeń jest nagranie dźwięku trzęsienia ziemi.
  • To jedna z najbardziej znanych książek z nurtu eko. "Walden, czyli życie w lesie" została napisana ponad 150 lat temu przez Henry'ego Davida Thoreau, a jej kolejne wznowienia, również w Polsce, świadczą wciąż aktualnym przesłaniu, które w sobie kryje.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Marzena i Krzysztof Wystrachowie (podróżnicy), Felix Blume (artysta dźwięku), Adam Robiński (dziennikarz)
Data emisji: 8.04.2018
Godzina emisji: 8.08

kw/gs

Polecane