Co widzisz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co widzisz?
Fot. Zdjęcie na ekspozycji wystawy „Co widzisz?” w Muzeum Miasta GdyniFoto: .

Drutozjazd – Przegląd Filmów o Sztuce – Widzi-mi-się – Co widzisz? – Księgarnie Kameralne – Bagaż osobisty. Po marcu – Jazdów 3/6.


Okładka książki "Widzi mi się" Okładka książki "Widzi mi się"

Agnieszka Obszańska poleca spotkanie na szczycie. Krakowski Unsound i białostocki Up To Date Festival spotykają się w tym roku dosłownie w połowie drogi, organizując wspólnie trzydniowe wydarzenie w warszawskim klubie Jasna 1. 19, 20 i 21 kwietnia wymieszają się inspiracje oraz zainteresowania obu festiwali. Na dwóch scenach zostaną zaprezentowani artyści zagranicznych scen bliscy obu festiwalom oraz szeroki przekrój rodzimych wykonawców. U nas opowiada o tym Małgorzata Płysa z Unsoundu.

Agnieszka Szydłowska poleca kolejną odsłonę sztrykowania z Barbarą Palewicz... Basia nie ustaje w promocji robótek ręcznych, tym razem zabiera zainteresowanych 320 metrów pod ziemię!

Odwiedza nas Urszula Latuszewska-Dubowska, z którą zapraszamy na 21. Przegląd Filmów o Sztuce. Po dwudziestu latach przerwy miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury reaktywowało legendarny Przegląd Filmów o Sztuce, na którym wychowały się pokolenia pasjonatów sztuki nie tylko filmowej. Pomysł zrodził się przy okazji powrotu do równie ważnego cyklu, jakim były Salony Marcowe. Obie imprezy powróciły na kulturalną mapę miasta w 2016 roku. W tym roku przegląd rozpoczyna się 12 kwietnia. W programie pokazy filmów konkursowych i wiele innych atrakcji – o których chcemy opowiedzieć. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – z pośród 166 zgłoszonych filmów wybrano 31, które obejrzeć będzie można podczas pokazów konkursowych. Trójka jest patronem wydarzenia a za tydzień Radiowy Dom Kultury po raz pierwszy z Zakopanego!

Czytamy... fotografię! Książka "Widzi-mi-się" to publikacja o fotografii dla trochę starszych dzieci i ciekawych świata dorosłych. Nie ma w niej jednak instrukcji, jak robić dobre zdjęcia. Jest za to wiele wskazówek, jak je oglądać. "Widzi-mi-się" udowadnia, że nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, co widzisz na zdjęciu, przedstawia podstawowe zagadnienia fotograficznego języka i zachęca do uważnego czytania obrazów. Czytanie fotografii to umiejętność uważnego patrzenia na zdjęcie, zadawania pytań i dostrzeżenia, że to, co widać, nie zawsze jest takie, jak nam się wydaje. O tej umiejętności i o książce opowiadają u nas autorzy książki Rafał Milach i Marta Szymańska.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 7.04.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 7.04.2018 >>>

Ruszamy też do Muzeum Miasta Gdyni na wystawę "Co widzisz?". Wbrew pozorom odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywista. Patrząc na to samo, każdy może bowiem zobaczyć coś innego. Tematem wystawy "Co widzisz?" jest patrzenie na archiwalne fotografie Gdyni. Zaprasza do oglądania, które jest działaniem. W przestrzeni muzeum zaaranżowano szereg sytuacji służących patrzeniu na zdjęcia na różne sposoby. Niektóre z nich wymagają użycia ciała – gestu, ruchu; inne – uwolnienia wyobraźni; jeszcze inne skłaniają do spojrzenia z niecodziennej perspektywy na to, co wydaje się oczywiste.
"Co widzisz?" opiera się na zbiorach fotograficznych Muzeum Miasta Gdyni, które zawierają ponad 40 000 zdjęć, a za wybór i koncepcję wystawy odpowiada Agnieszka Pajączkowska, która jest naszym gościem.

Michał Margański zabiera nas na wystawę "Bagaż osobisty. Po marcu" do Domu Spotkań z Historią. Wystawa ta to opowieść o pokoleniu pomarcowych emigrantów, którzy opuścili Polskę z "dokumentem podróży", stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. wskutek propagandowej nagonki w Polsce. Z bagażem osobistych doświadczeń – poczuciem odrzucenia, utraty ojczyzny, rozstania z bliskimi, wyemigrowali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela. Oprowadza nas Agata Truszyńska, pomysłodawczyni wystawy.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Szczecin i... Poznań. Odwiedza nas Anna Karczewska, by zaprosić na kolejną odsłonę Weekendu Księgarń Kameralnych. W tym roku, między 20 a 23 kwietnia w 30 stołecznych księgarniach kameralnych odbędą się spotkania, dyskusje, warsztaty, koncerty, pokazy filmów, spacery i zabawy dla najmłodszych. Ale, ale – nie tylko Warszawa – tych miejsc jest znacznie więcej! Z Janem Niebudkiem udajemy się do Bremy na festiwal Jazzahead! W tym roku Polska jest gościem specjalnym festiwalu, który dla szerokiej publiczności otworzy się 19 kwietnia. Z Michaliną Bieńko ruszamy do Otwartej Pracowni Jazdów 3/6. Jazdów 3/6 to przestrzeń otwarta dla mieszkańców Warszawy, w której popularyzowana jest wiedza o architekturze i historii miasta, odbywają się dyskusje, prelekcje, wystawy oraz koncerty. Warto tam wpaść!

na FB jesteśmy 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 7.04.2018
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Polecane