Wynagrodzenie dla pierwszych dam?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wynagrodzenie dla pierwszych dam?
Pierwsza dama - Agata Kornhauser-Duda Foto: IAR

Pierwsza dama, żona prezydenta pozbawiona jest w Polsce wynagrodzenia. Nikt nie pomyślał o tym, by sprawa była uregulowana.

Posłuchaj

Czy wypłacać pensje pierwszym damom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niedawno z postulatem, by sprawę pensji pierwszej damy załatwić, wystąpiła Anna Komorowska. Pierwsze damy na czas prezydentury rezygnują z pracy. Te lata nie liczą się do emerytury, a jednak pełnią rolę reprezentacyjną i mają dużo obowiązków.

– Pierwsza dama musi rezygnować z pracy zawodowej przede wszystkim dlatego, że ma cały szereg obowiązków związanych z pracą małżonka. Można powiedzieć, że praktyka jest taka, że to zajęcie z rodzaju 24/7, trudno więc pogodzić je z pracą. Nieobecność pierwszej damy zostałaby odczytana jako nietakt względem innych głów państw. Nie istnieją jednak, co ciekawe, ograniczenia względem pracy zawodowej, w sytuacji, gdy to żona jest prezydentem, a mąż sprawuje rolę, którą pełni pierwsza dama. Nie spotkaliśmy się jednak z taką sytuacją – tłumaczy Jan Wojciech Piekarski, były szef Protokołu Dyplomatycznego.

– Moim zdaniem praca pierwszych dam jak najbardziej zasługuje na wynagrodzenie. Jego brak jest jawnym przykładem sytuacji, w której kobieta musi się całkowicie poświęcić dla mężczyzny. Trzeba tu zaznaczyć, że obecnie mamy na świecie coraz lepiej wykształcone i coraz ciężej pracujące pierwsze damy. Nie jest to już więc kwestia jedynie tego, że dokładają sobie jakieś obowiązki, ale i tego, że coraz częściej muszą one porzucać bardzo dobre i wysoko płatne prace, żeby przez kilka lat służyć państwu, ponieważ ich mężowie zajmują takie, a nie inne stanowisko – zwraca uwagę dr Ewa Widłak, politolog.

Czy powinno się od nowa przemyśleć status pierwszej damy? Co mówili na ten temat nasi eksperci, a jakiego zdania byli słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jan Wojciech Piekarski (były szef Protokołu Dyplomatycznego, Europejska Akademia Dyplomacji), dr Ewa Widłak (politolog, specjalistka ds. komunikacji politycznej, ekspert ds. obowiązków pierwszych dam), dr Elżbieta Korolczuk (socjolog, Södertörn University), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie "BABA" z Zielonej Góry), dr Olgierd Annusewicz (Zakład Socjologii i Psychologii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych UW)
Data emisji: 5.04.2018
Godzina emisji: 12.05

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane