Czy konieczne są zmiany w środowisku sędziowskim?
W tym wydaniu "Trójki na poważnie", i tylko na poważnie, rozmawialiśmy z prawnikiem, sędzią, mecenasem Adamem Tomczyńskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Piotr Adamowicz/Shutterstock.com
Jako jeden z nielicznych polskich prawników konsekwentnie opowiada się za zmianami w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości. Jego publiczne, najczęściej krótkie, lakoniczne i sensowne wypowiedzi w mediach warte są rozwinięcia, wyjaśnienia i sprecyzowania. O jak głęboką reformę nam chodzi? Nam, czyli komu i czy w tym samym stopniu i zakresie prawniczym grupom zawodowym co społeczeństwu?
– Środowisko sądownicze nie jest wcale tak bardzo jednolite i skonsolidowane. Istnieją w końcu pierwsza i druga instancja, które odnoszą się przecież krytycznie wobec siebie. Sędziowie są trochę przyzwyczajeni do krytyki ze strony wyższej instancji, ale już nie do krytyki z zewnątrz. To następstwo tego co działo się w PRL, gdzie wyroki nie podlegały żadnej krytyce, co było bardzo wygodne zarówno dla środowiska prawniczego, jak i dla władzy. Po 89' roku poczyniliśmy pewne zmiany, ale wciąż jest wielu sędziów z tamtego systemu, którzy wciąż mają nawyki z tamtych lat – mówi mec. Adam Tomczyński.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: mec. Adam Tomczyński (prawnik, sędzia)
Data emisji: 29.03.2018
Godzina emisji: 23.07
ml