Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?
Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock.com
Niektóre sprawy są bardzo trudne, emocjonalne, na przykrości narażone są dzieci. Takie sprawy ciągną się długo. Dlatego pojawiły się informacje, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić nowe postępowanie – informacyjne, z udziałem mediatora.
– Te osoby, które korzystają z mediacji w sprawie około rozwodowej, mogą korzystać z tego narzędzia w dwóch kierunkach. Jeden z nich to podjęcie próby pojednania, z którą najczęściej kojarzy się mediacja. Drugi to ustalenie warunków rozstania, czyli wypracowanie takiego sposobu rozstania, który będzie chronił dzieci przed eskalacją konfliktu – tłumaczy Dorota Fedorowska, psycholog i mediator.
– Jeżeli małżeństwo jest niedobrane, to taka mediacja nie jest raczej w stanie uratować związku. To prawda, że to pomaga ustalać "warunki gry". Postępowanie cywilne tak jest skonstruowane, że nakręca konflikt. Za tym idą przesłanki natury materialnej. W Polsce nie ma tabeli alimentów. U nas ustala się to podczas morderczego procesu rozwodowego. Ważną kwestią jest również ustalenie opieki nad dziećmi. W Polsce nie możliwe jest wychowywanie naprzemienne. Dzieci stają elementem przetargowym w walce rodziców – mówi Rafał Wąworek, adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dorota Fedorowska (psycholog, mediator, Kancelaria Mediacyjna Primum Consensus), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Rafał Wąworek (adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Anna Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, firma Synergis),
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 12.08
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: