Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.

Posłuchaj

Dzieci największymi ofiarami rozwodów (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1034727871 lekcja 1200.jpg
Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Niektóre sprawy są bardzo trudne, emocjonalne, na przykrości narażone są dzieci. Takie sprawy ciągną się długo. Dlatego pojawiły się informacje, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić nowe postępowanie – informacyjne, z udziałem mediatora.

– Te osoby, które korzystają z mediacji w sprawie około rozwodowej, mogą korzystać z tego narzędzia w dwóch kierunkach. Jeden z nich to podjęcie próby pojednania, z którą najczęściej kojarzy się mediacja. Drugi to ustalenie warunków rozstania, czyli wypracowanie takiego sposobu rozstania, który będzie chronił dzieci przed eskalacją konfliktu – tłumaczy Dorota Fedorowska, psycholog i mediator.

– Jeżeli małżeństwo jest niedobrane, to taka mediacja nie jest raczej w stanie uratować związku. To prawda, że to pomaga ustalać "warunki gry". Postępowanie cywilne tak jest skonstruowane, że nakręca konflikt. Za tym idą przesłanki natury materialnej. W Polsce nie ma tabeli alimentów. U nas ustala się to podczas morderczego procesu rozwodowego. Ważną kwestią jest również ustalenie opieki nad dziećmi. W Polsce nie możliwe jest wychowywanie naprzemienne. Dzieci stają elementem przetargowym w walce rodziców – mówi Rafał Wąworek, adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dorota Fedorowska (psycholog, mediator, Kancelaria Mediacyjna Primum Consensus), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Rafał Wąworek (adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Anna Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, firma Synergis), 
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane