Nie tylko polonijne Jackowo i wielka fasolka, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Chicago

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko polonijne Jackowo i wielka fasolka, czyli "Trójka – jesteśmy połączeni" w Chicago
Trójka w ChicagoFoto: Marcin Pośpiech/PR

– Według jednego z najnowszych podróżniczych rankingów to najbardziej ekscytujące miasto świata. Coś w tym jest, skoro corocznie odwiedza je ponad 45 milionów turystów – mówił prosto z Chicago Marcin Pośpiech.

Posłuchaj

Chicago – drugie miejsce na świecie, gdzie mieszka najwięcej Polaków (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Miasto bluesa i drapaczy chmur. To tu wynaleziono zamek błyskawiczny i odkurzacz. To tu, poza Warszawą, w jednym miejscu, mieszka najwięcej Polaków na świecie – dodał reporter Trójki, którego relacji z Chicago było można posłuchać na antenie w środę 21 marca.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia był Chicago.

Bywa ono określane mianem "Wietrznego miasta" (ang. Windy City). To trzeci pod względem wielkości i zaludnienia (2,7 mln mieszkańców) ośrodek w Stanach Zjednoczonych – po Nowym Jorku i Los Angeles. Obecnie mieszka tu ok. 900 tys. Polaków – ale już nie tylko w Polish Village, czyli popularnym Jackowie. Dzisiaj nasi rodacy są już tam w mniejszości – obecnie dzielnicę tę zamieszkują przeważnie Meksykanie, a największe skupiska Polaków to północno-zachodnie dzielnice Chicago, szczególnie Des Plaines, Niles, Arlington Heights i Mount Prospect. – Ale w moich materiałach nie zabraknie również rozmów z mieszkańcami Jackowa, których zapytam, jak dziś im się żyje w "Wietrznym mieście" – mówił Marcin Pośpiech.

Reporter Trójki przedstawił również najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, w tym Cloud Gate, czyli Wrota Niebios – słynną, przypominającą gigantyczną fasolkę rzeźbę z polerowanej stali w Millenium Park.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku – przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork oraz Berlin.

Polecane