Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?
2018-03-18, 13:03 | aktualizacja 2018-03-20, 14:03
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
Posłuchaj
Niestety ten wyrok nie oznacza, że turyści w innych miejscowościach mogą zlekceważyć opłatę klimatyczną, nawet jeśli wokół jest czarno od smogu!
– Rada miasta Zakopane, w oparciu o rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z 2001 roku, taką uchwałę przyjęła, gdzie zapisała, że w mieście Zakopane można pobierać tę opłatę. Warto zaznaczyć, że dokument wskazuje też na warunki, które muszą być spełnione. Jednym z nich jest czyste powietrze. Nie ukrywam, że w Zakopanem od czasu do czasu przekraczane są pewne normy – mówi Grzegorz Cisło, sekretarz miasta Zakopane.
– Zakopane już dawno uporałoby się z problemem smogu, gdyby te pieniądze, które pobiera od dziesięciu lat, zainwestowało w chociażby poprawę jakości powietrza. Teraz słyszymy, że siedemset kotłów zostanie wymienionych. Pytam się wtedy, co było pięć lat temu? Świetnie, że proces się rozpoczął – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Grzegorz Cisło (sekretarz miasta Zakopane), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Katarzyna Gądek (Wydział Promocji i Turystyki Miasta Kraków), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), dr Tomasz Teluk (Instytut Globalizacji), Ilona Jędrasik (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 12.08
kw/gs
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: