Artysta politykiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artysta politykiem
Ignacy Jan Paderewski auf einem Bild von Lawrence Alma-TademaFoto: Lawrence Alma-Tadema/MNW

Czy artysta może i czy powinien zostawać politykiem?

Posłuchaj

Czy artysta może się sprawdzić w polityce? (Sztuka Kochana/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

kulturalni chuligani 1200.jpg
Chuligan artystą?

Z pewnością popularność i sympatia odbiorców mogą budować polityczny kapitał. Ale czy ktoś wyrosły w świecie sztuki będzie umiał poruszać się sprawnie w meandrach polityki, czy będzie umiał dopasować się do jej reguł? Pozytywnym przykładem jest Vaclav Havel, który był nie tylko działaczem demokratycznej opozycji, ale po przemianach 1989 roku został prezydentem Czechosłowacji i potem dwukrotnie prezydentem Czech, wprowadzał swój kraj do NATO i Unii Europejskiej.

Najbardziej znanym przykładem polskiego artysty-polityka jest Ignacy Jan Paderewski, który swoim autorytetem i kontaktami przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, następnie przez rok sprawował funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych, by potem z powodzeniem wrócić do przerwanej na krótko kariery muzycznej.      

Z czego wynikało zainteresowanie Paderewskiego polityką? Czy był skuteczny jako premier? Jak kontakt z polityką wpłynął na jego życie? O tym rozmawialiśmy z Magdaleną Pinker z Muzeum Narodowego w Warszawie, kuratorką otwartej niedawno wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu oraz z prof. Marianem Markiem Drozdowskim, autorem biografii politycznej pianisty.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: Magdalena Pinker (Muzeum Narodowe w Warszawie, kuratorka wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu), prof. Marian Marek Drozdowski (autor biografii politycznej Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 18.03.2018
Godzina emisji: 20.09

ml/mk

Polecane