15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against GravityFoto: Materiały prasowe

13 filmów powalczy o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix w Konkursie Głównym 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

W tym roku podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędą się aż dwa nowe konkursy – Konkurs "Odcienie wolności" organizowany wspólnie przez Discovery Polska, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i Millennium Docs Against Gravity w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i Konkurs VRSAWA dedykowany filmom VR (virtual reality) – sekcji rozwijanej przez Festiwal i Bank Millennium, mecenasa Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Festiwal odbędzie się w tym roku w pięciu miastach Polski: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur) i Bydgoszczy (Kino Orzeł).

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 14–21 maja, zaś w Gdyni 16-25 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 13–20 maja.

Materiały prasowe Materiały prasowe

– Już piętnasty raz zapraszamy w filmową podróż dookoła świata. Cel niezmiennie ten sam: głębsze zrozumienie tego, co się dzieje z naszym światem poprzez historie opowiedziane językiem filmu. Sprawdzenie, czy rozumiemy świat i czy świat rozumie nas. Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o właściwym rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu filmowego – zaznacza Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

13 filmów powalczy o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix w Konkursie Głównym.

O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 13 filmów. Jury w składzie: Jan Gassmann – reżyser filmowy, Anna Zamecka – reżyserka filmowa, Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny będzie wybierać pośród najnowszych, najciekawszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Głównym znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance "Genesis 2.0" Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających… przywrócić to zwierzę do życia. Nominowany do Oscara® Christian Frei ("Fotograf wojenny") pyta, czy człowiek wkrótce przejmie kontrolę nad ewolucją. W najważniejszym konkursie Festiwalu pokazany zostanie "Bez przerwy" ("The Long Season") Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. W "Pokoleniu pieniądza" ("Generation Wealth") Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o naszej rosnącej obsesji wokół bogactwa. W sekcji Nauki polityczne pokazane zostaną dwa filmy z Konkursu Głównego. W "Po drugiej stronie drzwi" ("The Other Side of Everything") Mila Turajlic, reżyserka filmu, i jej matka prowadzą pełne humoru rozmowy dotyczące historii swojego kraju – Serbii. To obraz politycznych i społecznych zmian – od komunizmu poprzez rządy Miloševića i odradzający się dziś nacjonalizm. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny "Walc Waldheima" Ruth Beckermann wykorzystując archiwalne materiały filmowe, przedstawia skandal wokół nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ONZ Kurta Waldheima, który wybuchł podczas jego austriackiej kampanii prezydenckiej w 1986 roku.

Film "Jądra Tarzana" ("Tarzan’s Testicles") Alexandru Solomona opowiada o życiu w cieniu opuszczonego ośrodka badawczego, wybudowanego w latach 20. w Suchumi, stolicy Abchazji. A w "Można kochać ziemniaki" ("Love is Potatoes") holenderska reżyserka Aliona van der Horst odbywa podróż w przeszłość, do dzieciństwa swojej rosyjskiej matki i jej pięciu sióstr, które zmagały się ze strachem, głodem i wojną w stalinowskiej Rosji. Oba filmy znalazły się w jednej z nowych sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – Peryferie imperium, w której zostanie zaprezentowanych więcej filmów obrazujących dzisiejszą rzeczywistość byłego ZSRR. Kolejny tytuł Konkursu Głównego to "Czyściciele internetu" ("The Cleaners"). Reżyserzy filmu Hans Block i Moritz Riesewieck obalają mit o tym, że internet jest demokratycznym medium. I ukazują to, jak tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. "Czyściciele internetu" to zarazem jeden z tytułów nowej sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: Co dalej z tym światem?

Jak co roku Festiwal to także filmy, których reżyserzy skierowują oko kamery wyjątkowo blisko na jednostki, ukazując ich wyjątkowe historie. W sekcji Historie intymne znalazły się dwa filmy z Konkursu Głównego – "Jutro albo pojutrze" ("Minding the Gap") Bing Liu i "Pani Fang" ("Mrs. Fang", reż. Wang Bing). "Jutro albo pojutrze" to poruszający zapis procesu dorastania trzech młodych zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy z Illinois. "Pani Fang", zwycięzca Festiwalu Filmowego w Locarno, to przejmujący obraz żegnania się ze światem głównej bohaterki filmu. I choć śmierć była tematem wielu filmów, rzadko tak uporczywie i wytrwale patrzyła jej prosto w oczy.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jak co roku jest okazją zobaczenia najnowszych, najciekawszych filmów polskich twórców. W Konkursie Głównym znalazły się film "Książę i dybuk" ("The Prince and the Dybbuk") Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. W Konkursie Głównym zaprezentujemy także nagrodzony na Festiwalu IDFA film "Call me Tony" ("Call me Tony") Klaudiusza Chrostowskiego.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to także zaproszenie do zgłębienia tajemnic fascynującego świata natury – wśród licznych filmów o tej tematyce widzowie zobaczą prezentowany w Konkursie Głównym "Stając się zwierzęciem" ("Becoming Animal") Peter Mettler i Emma Davie pokazujący ulotny stan, gdy ludzie i zwierzęta spotykają się w poczuciu jedności i braku agresji. Peter Mettler to zarazem jeden z reżyserów, których twórczości przyglądamy się bliżej podczas 15. edycji festiwalu – w programie także wyjątkowy performance tego twórcy: Yoshtoyoshto.

Materiały prasowe Materiały prasowe

Dzięki wsparciu lokalnych władz, także wrocławska, gdyńska, lubelska i bydgoska edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival mają swoje konkursy w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska podczas edycji wrocławskiej (jury w składzie: Maciej Kurowicki – wokalista i autor piosenek, Jarosław Perduta – dyrektor Instytucji Kultury "Odra-Film", Magdalena Piekarska – dziennikarka, oraz Arkadiusz Wojnarowski – producent, wykładowca) i Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (Marcin Borchardt - reżyser, filmoznawca i wykładowca, Katarzyna Smoła - animatorka i promotorka kultury oraz Anna Witkowska - artystka sztuk wizualnych i projektantka). W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni odbędą się także konkursy o Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24".

W sekcji Mistrzowie przeglądy filmów Barbeta Schroedera i Madsa Brüggera

W sekcji Mistrzowie zaprezentowane zostaną filmy nominowanego do Oscara® Barbeta Schroedera. Jego najnowsze dzieło "Wielebny W." ("The Venerable W.") portretuje mnicha z Birmy, znanego jako Wielebny Wirathu, który rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści. "Wielebny W." jest ostatnią częścią filmowej trylogii zła – która w całości zostanie przedstawiona na festiwalu. Składają się na nią filmy: "Adwokat terroru" ("Terror’s Advocate", 2007), uhonorowany Nagrodą Cezara dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, i "Generał Idi Amin Dada: Autoportret" ("General Idi Amin Dada: A Self-Portrait", 1974), który przyniósł reżyserowi międzynarodowy rozgłos.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to także szersze spojrzenie na filmy Madsa Brüggera, badającego granice prowokacji dziennikarskiej, wielkiego demaskatora naszych czasów. Zobaczymy jego najnowszy film "Wielka europejska zagadka papierosów" ("The Great European Cigarette Mystery") i wcześniejsze, pokochane przez publiczność filmy "Ambasador" ("The Ambassador", 2011) i "Idioci w Korei" ("Red Chapel", 2009), uhonorowany Nagrodą Jury jako Najlepszy Zagraniczny Film Dokumentalny na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Konkurs "Odcienie wolności" w 100-lecie odzyskania przez Polską niepodległości.

Od początku roku Discovery Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zachęcają twórców do pokazania, czym jest dla nich wolność. Inspiracją dla tematu jest przypadające na 2018 rok stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach konkursu profesjonaliści i amatorzy mogą nadsyłać krótkometrażowe filmy dokumentalne o tym, co oznacza dla nich wolność. Minimalna długość zgłaszanych produkcji to 1 minuta, a maksymalna – 30 minut. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca na stronie internetowej www.odcieniewolnosci.pl. Szczegóły i regulamin konkursu również będą dostępne pod tym adresem.

Bank Millennium – mecenas festiwalu zaprasza na pokaz kina VR

W ubiegłym roku w ramach Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy na taką skalę na festiwalu filmowym w Polsce odbyły się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. W tym roku Festiwal ma dla widzów dodatkową atrakcję związaną z kinem VR – uruchomiony zostaje nowy konkurs VRSAWA, w którym o nagrodę powalczą filmy zrealizowane w technologii virtual reality.

– Bank Millennium jest jednym z najbardziej in¬nowacyjnych banków w Polsce. Nowe technolo-gie to filar naszej działalności. Dlatego cieszy¬my się, że sekcja filmów w technice VR rozwija się i staje się integralną częścią festiwalu. Bank Millennium, jak kino VR, podchodzi do wyzwań zmieniającej się rzeczywistości 360°. Widzimy jak świat wokół nas się zmienia i rozumiemy, że tej ewolucji nie da się powstrzymać, dlatego chcemy ją mądrze wspierać poprzez inwestowa¬nie w innowacje na potrzeby sztuki i kultury – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Materiały prasowe Materiały prasowe

Akademia Dokumentalna: Debaty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi.

Podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się także szereg spotkań zarówno z reżyserami i bohaterami filmów, jak i ze specjalistami, którzy poszerzą wiedzę przekazywaną w filmach. Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę"), Uniwersytetem SWPS, Festiwalem Warszawa w Budowie i partnerami medialnymi, jak VICE Polska, magazyn "Sens", Dziecisawazne.pl, Filmoterapia.pl.

Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Peter Mettler (reż. filmu "Stając się zwierzęciem", autor performance’u Yoshtoyoshto), nominowany do Oscara® Christian Frei (reż. filmu "Genesis 2.0"), Sophie Fiennes (reż. "Grace Jones"), Eva Mulvad, reżyserka filmu "Współczesny mężczyzna" ("Modern Man"), Katarzyna Kozyra, której najnowszy film "Szukając Jezusa" zostanie pokazany na Festiwalu, Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski (autorzy filmu "Książę i dybuk").

Festiwal to także wyjątkowe koncerty.

Na scenie muzycznej, ściśle powiązanej z prezentowanymi filmami, wystąpią m.in. The Tiger Lillies, znani są z wyjątkowych występów na żywo. Na 15. Millennium Docs Against Gravity The Tiger Lillies zagrają 10 maja na otwarcie festiwalu. Ich muzyka stanowi ścieżkę dźwiękową filmu – "Film o niczym" ("In Praise of Nothing"). W muzycznym programie Festiwalu znalazł się wyjątkowy projekt Yoshtoyoshto Petera Mettlera (reż. filmu "Stając się zwierzęciem"). Magnetyzujące show złożone z obrazu miksowanego na żywo, muzyki i historii opowiadanej ze sceny - tzw. live documentary – odbędzie się 11 maja.

Także 11 maja z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity wraz z Placem Defilad organizuje wydarzenie podczas którego Plac zmieni się na ten czas w Plac Kobiet. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie koncert Pauliny Przybysz z gościnnym występem Katarzyny Nosowskiej.

W ramach muzycznej odsłony Festiwalu także projekt "Tutaj - film operatora Kamila Gubały, muzyków Piotra Bukowskiego (Xenony, Hokei) i Jakuba Ziołka – laureata Paszportu Polityki 2015, z gościnnym udziałem mieszkającego na co dzień w Beskidzie Niskim pisarza, Andrzeja Stasiuka. W warszawskim Iluzjonie warstwę filmową, muzyczną i literacką zaprezentują na żywo.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 14–21 maja, zaś w Gdyni 16-25 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 13–20 maja

materiały prasowe

Polecane