Czy unikam płacenia podatków, pozostając w szarej strefie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy unikam płacenia podatków, pozostając w szarej strefie?
Zbliża się termin rozliczenia PIT-a za zeszły rok.Foto: mffoto/Shutterstock.com

Szara strefa skurczy się w tym roku najmocniej od lat – wynika z badań Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. W 2018 roku ma to być 18 procent PKB, wobec 18,7 procent w ubiegłym roku. 

Posłuchaj

Dlaczego Polacy unikają płacenia podatków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1034265343 1200 kasa.jpg
Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

Według prof. Friedricha Schneidera udział szarej strefy jest w Polsce wyższy, ale rzeczywiście jej rozmiar maleje. Daleko nam jednak wciąż do Austrii, Niemiec, Szwajcarii czy Belgii. Wartość gospodarki nieregulowanej nadal jest gigantyczna i sięga 400 miliardów złotych! W niektórych wypadkach zdarza się tak, że ludzie ukrywają przychody, ponieważ chcą spełnić wymagania programu 500+.

– Jest to jakiś margines tego programu. Teraz rodzi się potencjalna siła robocza, która w przyszłości może zasilić szarą strefę. Odnotowaliśmy w danych statystycznych, że zmniejszył się współczynnik aktywności wśród kobiet, przede wszystkim w tych grupach wiekowych, w których rodzą się dzieci. Jeżeli dziecko będzie miało kilkanaście lat, to matki będą szukać zatrudnienia. Będzie im bardzo ciężko znaleźć prace – mówi Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

– Ludzie znajdują tysiące powodów, aby nie płacić podatków. Według mnie chęć oszukania państwa to postawa naganna. Zawsze twierdziłem, że prawdziwy patriotyzm jest wtedy, kiedy uczciwie płacie się podatki. Są przypadki, że świadczenie jakiś drobnych usług wiąże się z taką liczbą dokumentów i formalności, która zniechęca podatników do ich uzupełniania. To powinno być uproszczone – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jacek Fundowicz (wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych), Jarosław Janecki (Société Générale), dr Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha), Piotr Kuczyński (Główny Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), Wojciech Warski (wiceprezes Business Centre Club), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista)
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane