Korzyści dla rodziny czy ideologizacja życia? Spory polityków o zakaz handlu w niedzielę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korzyści dla rodziny czy ideologizacja życia? Spory polityków o zakaz handlu w niedzielę
Zakaz handlu w niedzielę - zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Niedziela 11 marca to pierwszy dzień, w którym zacznie obowiązywać zakaz handlu. Do sprawy tej odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce". Politycy w różny sposób komentowali obowiązujące przepisy, ale zgadzali się, że z pewnością zakaz handlu w niektóre niedziele wpłynie na codzienne życie Polaków.

Posłuchaj

Politycy o zakazie handlu w niedzielę (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Długi (Kukiz '15) uważa, że zamieszanie wokół zakazu handlu w niedziele jest sztucznie podgrzewane. – Jest stanowcza przesada w tej medialnej jatce, jakby nie wiadomo co się działo – powiedział poseł. – Nie jest to tragedia narodowa. Łatwo to obejść. Należy podejść zdroworozsądkowo. Nie popadajmy w żadne ideologiczne spory – powiedział gość Trójki.

Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska) zwracał z kolei uwagę na brak konsekwencji w uchwalonym prawie. – Mamy do czynienia z dziwnym przedsięwzięciem. Nie ma konsekwencji, część niedziel będzie wolna od zakazu handlu – powiedział poseł PO. – Z punktu widzenia pracownika niewiele się zmieni. Pracownicy będą musieli dłużej pracować w nocy z soboty na niedzielę, a potem z niedzieli na poniedziałek. To jest źle przeprowadzony pomysł ustawowy – podkreślał poseł opozycji.

Adam Kwiatkowski nie zgadzał się z zarzutami polityka PO. – To ewolucyjne wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Ze zdziwieniem słucham słów o zbliżającej się katastrofie. Na Zachodzie działa to od dawna i katastrofy nie ma. Przypomnę, że jest to jedna z zapowiedzi podnoszonych w kampanii wyborczej i my realizujemy swoje zobowiązania – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Tu jest tylko ideologia. Ma być niedziela dla rodziny, dla Kościoła i koniec – mówił poseł Adam Szłapka (.Nowoczesna). – Przecież tak naprawdę chodzi tylko o ideologizację życia w Polsce. Gdyby chodziło o los pracowników, wprowadzono by wyższe stawki wynagrodzenia za pracę w niedziele – powiedział poseł.

Z tymi zarzutami nie zgadzał się Michał Dworczyk. – Przyjęliśmy i uchwaliliśmy projekt obywatelski. Ustawa zaczyna działać. Jeśli prawo będzie łamane, to inspekcja pracy będzie się temu przyglądać. Cieszę się, że ta ustawa weszła w życie. Jeśli będą nieprawidłowości, będziemy reagować – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jarosław Kalinowski (PSL) nie szczędził słów krytyki pod adresem autorów nowego prawa. – Mamy liczne próby obchodzenia ustawy. Myślę, że realny jest scenariusz węgierski, czyli odejście od niej – powiedział europoseł.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Adam Szłapka (.Nowoczesna), Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), Adam Kwiatkowski (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 10.03.2018 
Godzina emisji: 9.08

ms/kw

Polecane