Wspomnienie Gustawa Holoubka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Gustawa Holoubka
Warszawa, 16.03.2003 r. Teatr Narodowy. Gustaw Holoubek podczas "Ostrego dyżuru poetyckiego" z honorowym udziałem aktorów dobrodziejów. Dochód przeznaczony na rzecz Domu Aktora Weterana w SkolimowieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W tym roku spotykają się trzy rocznice: 50. – wydarzeń marcowych, 15. – śmierci Kazimierza Dejmka oraz 10. – śmierci Gustawa Holoubka.

Posłuchaj

Wspominamy Gustawa Holoubka (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Największy, obok Tadeusza Łomnickiego, polski współczesny aktor, także reżyser, dyrektor teatrów (Śląskiego, Dramatycznego i Ateneum w Warszawie), mistrz anegdoty, świetne pióro, odszedł 6 marca 2008 roku. Wspominamy więc Gustawa Holoubka od końca stycznia w kąciku "Polski Marzec rozpoczął się w styczniu".

W styczniu 1968 roku, a nawet, jak usłyszymy – w listopadzie 1967. 25 listopada odbyła się w Teatrze Narodowym premiera "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. 30 stycznia 1968 roku, na polecenie władz, spektakl został zdjęty z afisza. Gustaw Holoubek wystąpił w tym historycznym spektaklu w roli Gustawa – Konrada. Wygłosił po raz pierwszy w historii teatru Wielką Improwizację w całości. I stała się ona kanoniczna. Za sprawą owych trzech rocznic, koncentrujemy się na tej roli ról aktora, co nie oznacza, że nie zdajemy sobie sprawy, iż zagrał ich kilkaset (w teatrze, filmie, Teatrze TV).

W tym wydaniu MBK poprosiliśmy Janusza Majcherka o wspomnienie Gustawa Holoubka – wykładowcę Akademii Teatralnej w Warszawie, badacza teatru, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie, oraz Piotra Fronczewskiego, aktora, którego w sposób szczególny cenił Gustaw Holoubek, z którym pracował m.in. w latach 90. w Teatrze Ateneum.

Janusz Majcherek i Baszka Marcinik w studiu Trójki Baszka Marcinik i Janusz Majcherek (fot. Wojciech Dorosz)

Janusz Majcherek jest współautorem książki "Kryptonim >>Dziady<<. Teatr Narodowy 1967-1968". Przywołaliśmy poniedziałkowy wieczór (5 marca) w Teatrze Narodowym, upamiętniający 50. rocznicę ostatniego przedstawienia "Dziadów" Kazimierza Dejmka. Dziesięć lat temu dyrektor Jan Englert zaprosił nas na wieczór 40. rocznicy zdjęcia z afisza "Dziadów". Wtedy gościem specjalnym wieczoru był Gustaw Holoubek. I to było ostatnie jego spotkanie z widownią Teatru Narodowego. W tym roku aktor był bohaterem wieczoru, przywoływany w filmie oraz w oczyszczonej wersji audio premiery "Dziadów". Ukazała się płyta z zapisem historycznego przedstawienia. Janusz Majcherek był naszym gościem także 10 lat temu, w "Klubie Trójki", nadawanym 30 stycznia sprzed pomnika Adama Mickiewicza, gdzie odbywał się po wieczorze w Teatrze Narodowym happening. Obok płyty ukazało się także wznowienie książki Małgorzaty Terleckiej-Reksnis "Holoubek. Rozmowy".

Piotr Fronczewski uczestniczył w spotkaniu, które w ubiegły piątek (2 marca) zorganizowały: Instytut Teatralny, Teatr Dramatyczny i Teatr Ateneum w Warszawie. Zagrał on w ostatnim wyreżyserowanym przez Gustawa Holoubka spektaklu. To "Król Edyp". Był świadkiem ostatnich lat pracy Gustawa Holoubka i żegnał go na warszawskich Powązkach.

Baszka Marcinik i Piotr Fronczewski (fot. Wojciech Dorosz) Baszka Marcinik i Piotr Fronczewski (fot. Wojciech Dorosz)

W części trzeciej wydania powróciliśmy do Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, przedstawiając wraz z panią dyrektor Ewą Pilawską ciąg dalszy jego programu. Festiwal rozpoczął się 5 marca pokazem "Wesela" w reżyserii Jana Klaty, zakończy go 29 marca "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

XXIVmfspin.jpg

I w ten sposób kontynuujemy serię teatralnych wydań MBK. Wyjątek stanowiło wydanie sprzed tygodnia (4 marca), transmitowane z PGS, omawiające dwie nowe w niej wystawy.


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.03.2018
Godzina emisji: 21.08

Polecane