"Ależ tu chodzi o »Dziady«!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ależ tu chodzi o »Dziady«!"
22.11.1967. Próba generalna spektaklu "Dziady" w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu Gustaw HoloubekFoto: MARIUSZ SZYPERKO/PAP/CAF

"To, co odbywało się w murach »Białego Domu«, ilustruje dokonany w lutym 1968 roku zapisek Zbigniewa Raszewskiego."

Posłuchaj

Wspomnienia Andrzeja Seweryna i rozmowa z "kobietą totalną", czyli Anną Dymną (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Dymna" E. Baniewicz Okładka książki "Dymna" E. Baniewicz

"Na mieście opowiadają, jaki przebieg miała rozmowa ministra Motyki z Gomułką po pierwszym zakazie.
– Przecież to Mickiewicz!
– Mickiewicz, nie Mickiewicz, a my mamy trudności.
– Ależ tu chodzi o »Dziady«!
– Nie wiem, nie czytałem, dajcie mi spokój."


Andrzej Seweryn i Barbara Marcinik Andrzej Seweryn i Barbara Marcinik

Przywołany wyżej fragment pochodzi z książki Janusza Majcherka i Tomasza Mościckiego – "Kryptonim »Dziady«. Teatr Narodowy 1967-1968" (książka ukazała się w 2017 roku). To wydanie TPK zrealizowaliśmy w pół wieku po aresztowaniu przez władze PRL studentów UW, dowodzących protestem studenckim, domagających się m.in. zniesienia cenzury, obrony swobód obywatelskich. Zaplanowana na 8 marca manifestacja (wiec) odbyła się w południe (mimo aresztowań). Interweniowało ZOMO, wzmocnione przez robotniczych działaczy. 9 marca do demonstracji przyłączyli się studenci Politechniki Warszawskiej. Tak w skrócie rozpoczął się polski Marzec '68, choć – jak przypominamy właściwy początek przypada na 30 stycznia 1968 roku – wieczór ostatniej publicznej prezentacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym (zdjęcie przez władze spektaklu z afisza), a Janusz Majcherek doprecyzowuje, że Marzec '68 zaczął się w listopadzie 1967 roku (premiera przedstawienia).
 

Andrzej Seweryn Andrzej Seweryn

My, na tę noc 50. rocznicy, zaprosiliśmy pana Andrzeja Seweryna, który wraz z kolegami z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Małgorzata Dziewulska, Ryszard Peryt – według wspomnień Jana Lityńskiego) był na ostatnim pokazie "Dziadów" w Teatrze Narodowym, po którym pod pomnikiem Adama Mickiewicza domagano się przywrócenia zdjętego spektaklu. Rozmawiając z panem Andrzejem Sewerynem, zamknęliśmy dzień wspomnień tego, co wydarzyło się przed pół wiekiem.
 

Anna Dymna i Barbara Marcinik Anna Dymna i Barbara Marcinik

Zdajemy sobie sprawę, że Marzec '68 obecny jest w mediach, także w różnych audycjach Trójki, wypowiadają się historycy oraz uczestnicy wydarzeń, to, choć oczywiste, może męczyć, szczególnie o tej porze. Podzieliliśmy więc wydanie TPK na dwie części.

W drugiej pozwoliliśmy Państwu odpocząć, przypominając, że za nami także… Dzień Kobiet. Zaprosiliśmy w tej sytuacji "kobietę totalną". To pani Ania Dymna. Spotkanie odbyło się co prawda 16 lutego na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie podczas Festiwalu Trójka Górom, ale – najwyższy czas przedstawić je u nas. Rozmów z panią Anią Dymną odbyliśmy już sporo, retransmisja spotkania z publicznością ma jednak nieco inny charakter niż te studyjne. Mamy nadzieję, że udało nam się "rozrzedzić" atmosferę ponurych, marcowych wspomnień.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Goście: Andrzej Seweryn (aktor) Anna Dymna (aktorka)
Data emisji: 9.03.2018
Godzina emisji: 0.05

Polecane