Kto chciał otruć Sergeia Skripala?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

"Dwie osoby, mężczyzna w wieku 66 lat i kobieta w wieku 33 lat zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum Salisbury" - informował przedstawiciel policji.

Posłuchaj

Otrucie Sergeia Skripala w Wielkiej Brytanii (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ten incydent, z pozoru wyglądający jak wiele innych, okazał się historią szpiegowską. Mężczyzna to Sergei Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na brytyjska stronę.

– Relacje między służbami brytyjskim i rosyjskim są bardzo napięte od dłuższego czasu. W 2006 roku w Anglii zmarł Aleksandr Litwinienko, a raport na temat jego śmierci jednoznacznie wskazywał na udział obywateli rosyjskich, którzy kontaktowali się z tym byłym agentem i najprawdopodobniej byli wykonawcami wyroku na nim. W tej sprawie i sprawie Skripala jest jedna różnica. Litwinienko był symbolem zdrady systemu. Nie był agentem, służył w FSB, ale ujawnił wiele tajemnic. Przypadek Skripala jest dosyć zagadkowy. Był on agentem już wykorzystanym. Rosjanie, którzy go skazali na 13 lat więzienia, formalnie go ułaskawili, by móc wymienić go na swoich agentów ujętych w USA. Wydawało się, że sprawa jest zakończona. Tymczasem, zmarła jego żona, syn a teraz sam Skripal i jego córka zostali znalezieni zatruci na ulicy – mówi Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czy podobnych przypadków w Wielkiej Brytanii było w ostatnim czasie więcej? Jakie konsekwencje dla stosunków Londynu i Moskwy może mieć sprawa Sergeia Skripala? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Piotr Żochowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 7.03.2018
Godzina emisji: 16.44

ml

Polecane