Czy zabójstwo Jana Kuciaka wstrząśnie słowacka polityką?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zabójstwo Jana Kuciaka wstrząśnie słowacka polityką?
Protest na Słowacji po zabójstwie dziennikarza Jana KuciakaFoto: Andrej Balaz/Shutterstock.com

– Nie sądzę, by ta sprawa została kiedykolwiek wyjaśniona. Wcześniej wszystkie podobne zamiatano pod dywan. Wątpię, by tym razem było inaczej – takie głosy można usłyszeć w Bratysławie po niedawnym morderstwie dziennikarza Jana Kuciaka.

Posłuchaj

Morderstwo Jana Kuciaka i powiązania słowackich polityków z włoską mafią (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Kuciak, wraz ze swoją narzeczoną, został znaleziony martwy w domu niedaleko Bratysławy. Dziennikarz zajmował się sprawami korupcji i koneksjami słowackich polityków z włoskimi biznesmenami i mafią. Jego zabójstwo wzbudziło wątpliwości co do wolności słowa na Słowacji oraz obawy Słowaków, że żyją w państwie mafijnym. Tragedia stała się też źródłem politycznych problemów premiera Roberta Ficy.

– Nie można powiedzieć o włoskiej mafii, gdy mówimy o wszystkich Włochach, którzy znaleźli się na Słowacji. Zaczęli tam przyjeżdżać biznesmeni, niektórzy faktycznie powiązani z przestępcami, którzy dużo lepiej znając się na dotacjach unijnych, korzystali z nich. To jest zjawisko obecne w praktycznie każdym państwie Unii Europejskiej. Dochodzi wtedy do pewnych defraudacji. To zjawisko, te sieci powiązań rządzących z mafią mają właśnie taki charakter – mówi Wojciech Przybylski z Visegrad Insight.

Jakie konsekwencje będzie mieć śmierć Jana Kuciaka dla słowackiej sceny poltycznej? Zapraszamy do wysłuchania dołaczonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość
Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Polecane