Należy pamiętać o "matkach niepodległości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Należy pamiętać o "matkach niepodległości"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Everett Historical/Shutterstock.com

"Prawo wybierania ma każdy obywatel Polski bez różnicy płci..." – możemy przeczytać w "Dzienniku Praw Państwa Polskiego" z 28 listopada 1918 roku.

Posłuchaj

Kobiety, których zaangażowanie pomogło odzyskać niepodległość (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

100 lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze. Był to pierwszy, milowy, krok na drodze równouprawnienia kobiet. Polska uczyniła to jako jeden z pierwszych krajów europejskich. Niedługo obchodzimy stulecie niepodległości, zbliża się 8 marca. Z obu tych okazji zastanówmy się, czy hasło: "Światem kobiety jest dom, domem mężczyzny jest świat" przestało być w II RP aktualne?

– Zdecydowanie ten moment stulecia jest istotny i bardzo ważne jest, by pamiętać, że uzyskanie praw wyborczych przez kobiety w tamtym okresie jest ściśle związane z odzyskaniem niepodległości. Bez nich nie byłoby tego wydarzenia. W okresie powojennym postulatem wszystkich środowisk było to, że dług wobec kobiet trzeba spłacić i uznano, że zrównanie ich z mężczyznami jest ich prawem – mówi Nina Gabryś ze Stowarzyszenia "Sto Lat Głosu Kobiet".

– Pogląd, że prawa wyborcze dla kobiet jako nagroda za wkład w sprawę, w działalność konspiracyjną i ruch niepodległościowy, jest często spotykany. Mówiło się, że weszły one w sferę publiczną poprzez kwestię narodową – dodaje dr Małgorzata Pawlus z Instytutu Politologii UKSW.

Dlaczego tak mało mówi się o walce niepodległościowej kobiet w czasie zaborów? Jakie powołane przez nie instytucje przyczyniły się walnie do powstania II RP? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Nina Gabryś (Stowarzyszenie "Sto Lat Głosu Kobiet"), dr Małgorzata Pawlus (Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane