Duch Gór nadal czuwa nad Karkonoszami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Duch Gór nadal czuwa nad Karkonoszami
Figura WelesaFoto: Yiriy Mezenmir/Shutterstock.com

Zaczęło się od znalezienia kostura z kryształem górskim w koronie podczas prac budowlanych pod przyszły pensjonat w Karpaczu w 2011 roku.

Posłuchaj

Duch Gór i tajemnice Karkonoszy (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Natychmiast zajęli się nim muzealnicy. Wyniki ich badań i przyjacielska presja malarza Dariusza Milińskiego z Pławnej zmieniła koncepcję na życie Jakuba Paczyńskiego i jego żony Katarzyny. Z pomocą wielu wspaniałych artystów zdecydowali się stworzyć swoistą siedzibę Ducha Gór, w centrum miasta.

Wpisali się tym świetnie w projekt Karkonoskiej Marki Lokalnej – Skarby Ducha Gór, która promuje region, jego autentyczny klimat i smaki.

– To było pierwotnie celtyckie bóstwo. Gdy przybyli na te ziemie Słowianie rolę Ducha Gór przejął bóg Weles. Później, po nastaniu chrześcijaństwa, postać ta była demonizowana i w takiej formie jego wygląd jest znany do dziś – mówią pracownicy Karkonoskich Tajemnic.

To pełne legend i magii interaktywne muzeum Karkonoskie Tajemnice wygrało głosowanie w konkursie National Geographic Traveler na siedem nowych cudów Polski. Narodowy Portal Turystyczny także wybrał go jako jedną z 10 najlepszych atrakcji na nowy rok.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Cud w Karkonoszach"
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 5.03.2018
Godzina emisji: 18.12

ml/kw

Polecane