Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nach-Noth

MEN w nowej podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie wprowadziło zmiany proponowane przez różne organizacje społeczne, m.in. Instytut Ordo Iuris.

Posłuchaj

Czy wychowanie do życia w rodzinie to ważny przedmiot w szkole? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

dzieci_komórki_1200.jpg
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach?

Jednak zdaniem stowarzyszenia "Rodzice przeciw reformie edukacji" resort brał pod uwagę opinie wybranych organizacji, a program "jest uwsteczniony i zideologizowany". Nowa podstawa programowa ma obowiązywać od przyszłego roku.

– Przede wszystkim warto wziąć po uwagę, że ten przedmiot przygotowuje do życia według jednego modelu, określanego jako właściwy. Wychowanie do życia w rodzinie w Polskiej szkole miało być taką namiastką edukacji seksualnej. Taka nauka jest niezbędna, o czym jestem przekonana, ponieważ nie w każdym domu rozmawia się na ten temat. Nowa podstawa programowa te treści całkowicie marginalizuje, albo przedstawia je w świetle kościoła katolickiego – mówi Dorota Łoboda prezes fundacji Rodzice Mają Głos.

– Zdecydowania większość dzieci w naszym kraju, przychodzi na świat w związkach małżeńskich. Takie zajęcia powinny być okazją, która w duchu polskiego prawa rodzinnego i konstytucji, przedstawi te pozytywne wzorce i korzyści, wiążące się z utrzymywaniem trwałych relacji – tłumaczy dr Tymoteusz Zych, członek zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze i eksperci? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dorota Łoboda (prezes fundacji Rodzice Mają Głos), Wojciech Starzyński (prezes fundacji Rodzice Szkole), Krystyna Łybacka (była Minister Edukacji Narodowej), dr Tymoteusz Zych (członek zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), 
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane