Sztuka wizualna dla niewidomych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka wizualna dla niewidomych
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka w KrakowieFoto: shutterstock.com/ Maria Nowrot

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka został założony w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego artysty jako "żywe archiwum" legendarnego Teatru Cricot 2.

Posłuchaj

Sztuka Tadeusza Kantora dla niewidomych (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia Teatru Cricot 2 i działalności artystycznej Tadeusza Kantora wciąż pisana jest na nowo. Tym razem do sztuki Kantora wkroczyła audiodeskrypcja. Jak "opowiedzieć" np. "Trąbę Sądu Ostatecznego"?

– Cricoteka to instytucja założona przez Tadeusza Kantora. Zbierając to, co pozostało po jego spektaklach, odtwarzając z nich konkretne obiekty, stworzył zwaną przez niego "Kolekcję muzealną", która miała opowiadać dodatkowo o znaczeniu i idei Teatru Cricot 2. Przez całe lata 80., dokumentując, zbierając wszelakie materiały na temat działalności teatru, opisując je, grupując, stworzył kolekcję obiektów i archiwaliów, które miały w przyszłości opowiadać o jego sztuce. Dziś, dzięki projektowi "Wiedzieć więcej" jesteśmy otwarci na udostępnianie obiektów i archiwaliów osobom z niepełnosprawnością wzroku – opowiada jedna z kobiet pracujących w Cricotece.

Jak wyglądało tworzenie tego niezwykłego projektu? W audycji o Cricotece i Tadeuszu Kantorze opowiadają Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki oraz Barbara Pasterak,  pedagożka, animatorka teatralna. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kantor bez barier"
Autorka reportażu: Eweliny Karpacz-Oboładze
Data emisji: 28.02.2018
Godzina emisji: 18.44

ml

Polecane