Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/FabrikaSimf

Według opinii wielu ekspertów, obecny system emerytalny jest niewydolny i jeśli go utrzymamy, 75 proc. obecnych 40-latków i osób młodych będzie odbierać minimalne emerytury.

Posłuchaj

Czy powinno się zrównać składki ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich grup zawodowych? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dzisiejsza minimalna emerytura to 853 zł netto. Nigdy nie będzie lepiej, skoro wiele grup zawodowych płaci składki preferencyjne do ZUS, albo nie płaci ich wcale!

– Nie należy pytać ekonomisty o ocenianie sytuacji. My, naukowcy-ekonomiści możemy powiedzieć ile coś w przyszłości będzie kosztowało. Najważniejszy wniosek, jaki przebija się ze wszystkich analiz, to to, że biorąc pod uwagę to, że wszyscy będziemy żyli dłużej, to w systemie emerytalnym, jaki mamy obecnie w Polsce, emerytury będą zdecydowanie niższe, niż te, które pobierają nasi dziadkowie. System jest skonstruowany w taki sposób, że jeśli w ciągu życia odłożyliśmy w nim, powiedzmy, 200 tys. zł., to ta sama kwota musi zostać rozłożona na całe życie, które nam pozostało według tablic statystycznych. Będziemy żyć dłużej, ale, niestety, biedniej – mówi prof. Joanna Tyrowicz z ośrodka badawczego GRAPE.

– Jeżeli chodzi o kwestie zaufania do systemu emerytalnego, to moglibyśmy tylko temu poświęcić całą audycję. Nie ma chyba częściej zmienianej dziedziny prawa niż ta dotycząca ubezpieczeń społecznych. Nie ma tu stabilności, mamy różne ruchy doraźne, nie zawsze zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Myślę, że jest to kwestia przede wszystkim edukacji. Ludzie muszą mieć świadomość, że w zależności od tego ile będą wpłacać, tyle będą mieli emerytury. Są przykłady, choćby niektórych artystów, którzy w pewnym momencie się budzą z "ręką w nocniku" i odkrywają, że mają po 1000 zł emerytury. Czy można zaradzić sytuacji, w której w przyszłości wiele osób dostanie emeryturę minimalną? System jest jaki jest i nie znam takiego, w którym państwo by nie partycypowało. Jeśli ma on być jednak samowystarczalny, to pojawia się zagadnienie kto i jakie powinien płacić składki – analizuje Andrzej Strębski, ekspert ds. systemów emerytalnych.

Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić takie same składki emerytalne? Jakie zdanie na ten temat mają zaproszeni do audycji eksperci, a jakie przedstawili słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: prof. Joanna Tyrowicz (ośrodek badawczy GRAPE, Wydział Zarządzania UW), Cezary Mech (ekonomista, były minister finansów), Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów), Andrzej Strębski (polityk społeczny, ekspert ds. systemów emerytalnych), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 28.02.2018
Godzina emisji: 12.06

ml/mko

Polecane