Trójka|Niewidoczna strona sztuki
Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?
2018-02-24, 19:02 | aktualizacja 2018-02-25, 20:02
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
Posłuchaj
Tego można dowiedzieć się z książki/albumu Wojtka Niedzielki "Zaginieni 2006-2017". To zbiór zdjęć-dokumentów anonsów o zaginięciach ludzi, zwierząt, przedmiotów. Nie chodzi tylko o morderstwa czy uprowadzanie do domów publicznych gdzieś za granicą. Największą zagadką są "ucieczki z życia" ludzi teoretycznie zdrowych, radzących sobie z rzeczywistością, w pełni sił.
Często ci "znikający" to ludzie latami pogrążeni w depresji, w ciągłym stresie; odczuwali permanentny przymus i niezadowolenie. Nie byli w stanie wykrzesać z siebie emocji w stosunku do bliskich czy znajomych. Nic ich nie cieszyło, wszystko wymagało wysiłku. W którymś momencie nie są w stanie dłużej udawać zadowolenia ani uczuć. Może to też być wynikiem przepracowania, poczucia braku celu i atrofii emocji z nadmiaru pracy. Przykładem – autobiograficzny komiks Hideo Azumy "Dziennik z zaginięcia" (2008).
Tego typu sytuacje zdarzają się zawsze i wszędzie, ale współcześnie obserwujemy narastanie zjawiska. Są też kraje, gdzie tego typu przypadki zdarzają się częściej.
Bardzo często ten problem pojawia się w filmach czy książkach. To pozwala w pewien sposób zobaczyć tragedię, którą przeżywają najbliżsi. – Takie filmy pokazują znacznie więcej z życia tych, którzy szukają, a nie zaginionych. Pamiętajmy, że co film, to inne powody zaginięcia. I tak daleko temu do rzeczywistości, która jest tysiąc razy straszniejsza – mówi Łukasz Jasina, historyk kina.
Jak w filmach ukazane są zniknięcia bohaterów? Jak to wygląda w rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wojtek Niedzielko (artysta), Łukasz Jasina (historyk kina), pani Jola (Fundacja "Pogotowie Kryzysowe"; gość chciał pozostać anonimowy)
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 16.09
kw/gs