Jak powstały Wolne Związki Zawodowe?
2018-02-23, 02:02 | aktualizacja 2018-06-18, 12:06
"Prawo do zrzeszania się podstawowym prawem pracowników" – to myśl, która przyświecała robotnikom, którzy w swoich zakładach pracy zaczęli tworzyć Wolne Związki Zawodowe.
Posłuchaj
Mija właśnie czterdzieści lat od utworzenia pierwszych WZZ na terenie Górnego Śląska. Następnie takie organizacje stworzono w Trójmieście i Szczecinie. Wolne Związki Zawodowe miały za zadanie prowadzić działalność niezależną od państwa, bronić praw pracownika i obywatela. Ówczesnym władzom nie spodobał się ten pomysł. Każdego dnia zatrzymywano i aresztowano ludzi związanych z WZZ. To własnie te organizacje pracownicze zapoczątkowały utworzenie "Solidarności".
– Po roku 1976 pojawiały się opinie o podjęciu próby pewnego działania wśród robotników. Opozycja tamtego okresu to było kilkaset osób w Polsce, organizacja mikroskopijna w zestawieniu z totalitarnym systemem – wspomina Andrzej Kołodziej, członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych.
Jak wyglądało funkcjonowanie WZZ? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Andrzej Kołodziej (członek i działacz Wolnych Związków Zawodowych), dr Grzegorz Majchrzak (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności"), dr Jarosław Neja (naukowiec zajmujący się działalnością "Solidarności")
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 23.08
kw/mk