Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Ta choroba to jeden z największych problemów XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych i mówi o epidemii.

Posłuchaj

Z jakimi problemami borykają się osoby otyłe? (czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Goście audycji "Czas niezwykły", Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość Magdalena Gajda i prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przekazali, że na otyłość choruje co czwarty dorosły Polak (ok. 27 proc.), co daje nam 5., 6. miejsce w Europie.

– To obecnie jedna z najczęstszych chorób. Niestety, często niedostrzegana, zarówno pod względem zagrożeń zdrowotnych, które ze sobą niesie dla chorego, jak i skutków ekonomicznych dla chorego oraz społeczeństwa – wskazał prof. Mariusz Wyleżoł. Magdalena Gajda zauważyła, że ponad 40 proc. Polaków ma nadwagę, co oznacza, że znajdują się oni w stanie alarmowym. Gdzie przebiega granica między nadwagą a otyłością? Czym jest tzw. wskaźnik masy ciała? Mówiliśmy o tym w audycji.

Zwróciliśmy także uwagę na bardzo ważny problem, jakim jest postrzeganie tej choroby. Według wielu osób otyłość to efekt tego, że za dużo się je, a za mało rusza. Do niedawna nawet niektórzy lekarze bagatelizowali tę chorobę, polecając pacjentom np. zamknięcie lodówki na kłódkę. Z jakimi problemami spotykają się na co dzień osoby z otyłością? Gdzie szukać pomocy? Czym zajmuje się Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" – opisaliśmy także aplikację AudioMovie, która umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Pozwala cieszyć się filmem osobom niewidomym, seniorom lub obcokrajowcom.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Materiał reporterski: Kuba Witkowski
Goście: Magdalena Gajda (Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes zarządu Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD–WAGA) i prof. Mariusz Wyleżoł (Warszawski Uniwersytet Medyczny, szef Sekcji Chirurgii Bariatrycznej w Polskim Towarzystwie Badań nad Otyłością, jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich chirurgów bariatrów, inicjator powstania w Polsce Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość)
Data emisji: 20.02.2018
Godzina emisji: 23.08

kk/ml

Polecane