Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018. Carl Craig i NOSPR na otwarcie festiwalu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018. Carl Craig i NOSPR na otwarcie festiwalu!
Carl CraigFoto: mat. promocyjne

Jedyne w swoim rodzaju spotkanie muzyki techno i muzyki klasycznej zainauguruje tegoroczną 13. edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Posłuchaj

Carl Craig i NOSPR grają "Versus" na otwarcie festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018 (Potrójne pasmo przenoszenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas uroczystego koncertu w sali koncertowej NOSPR usłyszymy elektroniczne eksperymenty zestawione z zachwycającym bogactwem brzmienia orkiestry symfonicznej. W czwartek 28 czerwca Carl Craig wspólnie z polskimi muzykami wykona na żywo utwory z projektu "Versus"

Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice – więcej informacji >>>

Carl Craig od ponad dekady pracuje nad mariażem elektroniki i klasyki. Po płycie "ReComposed", nagranej z Moritzem von Oswaldem dla Deutsche Grammophon, a zawierającej remiksy kompozycji Ravela i Musorgskiego, przyszedł czas na ponaddwugodzinny koncert w paryskim Cite De Le Musique w 2008 roku. Wraz z orkiestrą Les Siècles pod batutą Francoisa-Xaviera Rotha, pianistą Francisco Tristano i Moritzem von Oswaldem, Carl Craig przygotował jedyne w swoim rodzaju spotkanie dwóch z pozoru nieprzystających do siebie muzycznych światów – techno i klasyki. Podsumowaniem tych eksperymentów stała się płyta "Versus", która ukazała się w 2017 roku. To stworzony na nowo zapis historycznego koncertu sprzed dekady. Już 28 czerwca usłyszeć go będzie można na żywo w zjawiskowym NOSPR.

 Projekt "Versus" Carla Craiga to arcydzieło szeroko rozumianej muzyki elektronicznej. Wszystkiemu dał początek koncert, który odbył się w 2008 roku wraz z Les Siècles Orchestra w Paryżu. Mając jedną z najlepszych orkiestr i sal koncertowych na świecie – NOSPR – organizacja tego koncertu była jednocześnie naszym marzeniem, jak i naturalnym wyborem – mówi Adam Godziek z More Music Agency, organizator festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Carl Craig to jeden z prawdziwych pionierów muzyki elektronicznej. Zafascynowany futuryzmem i możliwościami, jakie oferuje nowoczesna technologia, znajduje się na szczycie światowej sceny techno od momentu jej powstania. Artysta z Detroit działa na scenie od niemal 30 lat. Jego autorskie nagrania i remiksy tworzone dla innych artystów stanowią obecne kanon techno i house, a "Bug in the Bassbin", opublikowane pod szyldem Innerzone Orchestra, położyło podwaliny pod drum'n'bass. Założyciel wpływowej wytwórni Planet E oraz Detroit Electronic Music Festival nie ogranicza się tylko do muzyki tanecznej, powołując rozmaite projekty łączące elektroniczne eksperymenty z jazzem, soulem i przede wszystkim muzyką klasyczną. Wyjątkowy mariaż futurystycznych struktur dźwiękowych i akustycznych brzmień orkiestrowych zawarł m.in. na płycie "Versus", która zostanie odegrana na żywo w Katowicach przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

Jej siedziba to ultranowoczesne audytorium, zaprojektowane przez japońskich specjalistów i oddane do użytku jesienią 2014 roku. NOSPR posiada jedne z najlepszych warunków akustycznych w Europie i znakomicie nadaje się na przeżywanie wyjątkowych muzycznych wydarzeń, a takim niewątpliwie będzie wspólny koncert Carla Craiga i narodowej orkiestry symfonicznej.

Program Festiwalu nie jest jeszcze zamknięty! Przed nami wciąż wiele ciekawych ogłoszeń.

Kto jeszcze zagra na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018?

Karnety są już dostępne w sprzedaży. Dwudniowe kosztują obecnie 239 zł (z polem namiotowym 289 zł), trzydniowe – 309 zł (z polem namiotowym 359 zł), a czterodniowe – 389 zł (z polem namiotowym 439 zł).

***

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Od 28 czerwca do 1 lipca 2018 katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Polecane