Jak wyglądałby świat bez organizacji pozarządowych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądałby świat bez organizacji pozarządowych?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Michal Staniewski

Amerykański Instytut Filmowy ogłosił dwa lata temu listę 100 Najbardziej Inspirujących Filmów Wszech Czasów. Pierwsze miejsce: "To wspaniałe życie", film z 1946 roku w reżyserii Franka Capry. Co ma wspólnego ma ta produkcja z organizacjami pozarządowymi? 

Posłuchaj

Dlaczego organizacje pozarządowe są tak ważne w naszym życiu? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

wybór wybory decyzja 1200.jpg
Czym się kierować, podejmując decyzje?

Głównym bohaterem tego filmu jest George Bailey, (w tej roli James Stewart), który prowadzi na amerykańskiej prowincji kasę oszczędności. Wszystko wali mu się na głowę. Postanawia skończyć ze sobą. I wtedy na pomoc przybywa mu anioł. Prosi George’a o to, by się wstrzymał choć na chwilę. I najpierw zobaczył, jak wyglądałoby to miasteczko, gdyby go zabrakło…

Popatrzmy na tę historię z takiej strony: czy George Bailey to przypadkiem nie przedstawiciel organizacji pozarządowej? Co by było, gdyby go zabrakło? O tym Dariusz Bugalski rozmawiał ze swoimi gośćmi, w kontekście decyzji o naszym 1%.

– My stosunkowo niedawo w portalu ngo.pl przygotowywaliśmy się do takiego "obrazka", który pokazywałby świat bez organizacji pozarządowych. Warto brać pod uwagę fakt, że często spotykamy się z działaniami, lub skutkami działań sektorów NGO, ale nie wiemy, że stoją za nimi takie organizacje. Jeżeli chodzi o Polskę, to ponad 85 procent placówek dla bezdomnych i co trzecie hospicujm prowadzone jest przez organizacje pozarządowe. Nawet Ochotnicze Straże Pożarne są takimi instytucjami – tłumaczy Dorota Staniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Marek Rymsza (Uniwersytet Warszawski), Dorota Setniewska (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Kuba Wygnański (Pracownia Innowacji Społecznych "Stocznia")
Data emisji: 19.02.2018
Godzina emisji: 21.10

kw/ml


Polecane