Sprawiedliwi wśród narodu żydowskiego
2018-02-16, 00:02 | aktualizacja 2018-02-16, 10:02
Niezwykle trudna i skomplikowana jest prawda o polsko-żydowskich relacjach w czasie II wojny światowej pod niemiecką i sowiecką okupacją.
Posłuchaj
Ostatnie zawirowania polityczne, prawne i historyczne powstałe wokół noweli ustawy o IPN mogą być jednak szansą do stanięcia w prawdzie. Przemilczane dotąd fakty, tematy i opinie można w końcu poddać konfrontacji zachowując stosowny umiar i właściwą symetrię.
Wojciech Reszczyński wraz z prof. Jerzym Robertem Nowakiem wydobył z kurzu zapomnienia nazwiska żydowskich pisarzy, dziennikarzy, polityków, którzy często wbrew swojemu otoczeniu potrafili dostrzec w Polakach cechy pozytywne. Dodatkowo potrafili spojrzeć na swoje własne środowisko i otoczenie obiektywnie, a niekiedy nawet krytycznie.
Audycja rozpoczęła się od przypomnienia trzech postaci: Leona Holenderskiego, Abrahama Kona i Wilhelma Feldamana. Byli to żydowscy pisarze żyjący jeszcze w XIX wieku, którzy rzucali jasne światło w stronę Polski i narodu Polskiego.
– Warto podkreślić, że są to ciągle nazwiska za mało znane. O tych żydach, przyjaciołach Polski nie wiele pisano. Chętnie pomijano te osoby. Bardzo po macoszemu traktowano ich twórczość w kręgach żydowskich. Z naszej strony również ich nie doceniano – podkreśla prof. Jerzy Robert Nowak, który szczegółowo zaprezentował sylwetki tych trzech pisarzy.
Którzy Żydzi również przyczynili się do ocieplania wizerunku Polski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Jerzy Robert Nowak
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 23.08
kw