Reforma wymiaru sprawiedliwości. Przełom na linii Komisja Europejska-Polska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reforma wymiaru sprawiedliwości. Przełom na linii Komisja Europejska-Polska?
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: mat. prasowy KE

– Zmiana dynamiki pomiędzy Komisją Europejską a Polską ws. reformy wymiaru sprawiedliwości jest widoczna – mówił Bolesław Piecha (PiS). Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki (SLD) dodał, że obie strony zmierzają w dobrym kierunku.

Posłuchaj

Bolesław Piecha i Bogusław Liberadzki o relacjach pomiędzy Polską i Komisją Europejską (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef Komisji Europejskiej mówi z nadzieją o porozumieniu z Polską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Jean-Claude Juncker powiedział na konferencji w Brukseli, że jest okazja, bo Polska i KE są w stałym kontakcie i prowadzony jest dialog. – Jest duża szansa, że polskie stanowisko zbliży się do naszego i nasze przesunie się w kierunku stanowiska Polski – powiedział szef Komisji Europejskiej.

– To dość widoczna zmiana i – co ważniejsze – jest ona pozytywna. Pewnie znaczenie miało to, że w Polsce powstał nowy rząd. Czasami zmiana negocjatorów, a takim negocjatorem jest premier Mateusz Morawiecki, przynosi pozytywny skutek. Mam nadzieję, że Komisja Europejska przestanie się teraz tak twardo upierać przy swoim i być może również zacznie słuchać – powiedział Bolesław Piecha.

Bogusław Liberadzki dodał, że jego zdaniem jest to głównie sprawa Komisji Europejskiej. – Wydaje mi się, że ten sygnał wypłynął z Polski. Tak, to jest zasługa rządu Mateusza Morawieckiego. Przypomnę, że tego samego dnia, kiedy powstał nowy rząd, premier pojechał na kolację z Jean-Claude'em Junckerem. Tym samym rozpoczęto nowy dialog. Dodatkowo minister Jacek Czaputowicz zaprosił ostatnio do Polski Fransa Timmermansa, a wcześniej nie było przecież o tym mowy. To bardzo duża zmiana i obie strony zrobiły krok w dobrym kierunku – dodał Bogusław Liberadzki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Bolesław Piecha (europoseł PiS) i Bogusław Liberadzki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, SLD)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 17.44

koz/kw

Polecane