Krótka historia długiej miłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krótka historia długiej miłości
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BOONROONG

Opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy zakochali się w sobie "rozmawiając" przy pomocy alfabetu Morse'a przez ścianę w stalinowskim więzieniu.

Posłuchaj

Niesamowita, miłosna historia, która swój początek miała w stalinowskim więzieniu (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

holokaust_1200.jpg
Odnalezieni po latach, czyli historia Artura Citrina

Bohaterami są Wiesława i Jerzy Śmiechowscy. Wiesława Śmiechowska jest córką Antoniego Pajdaka, działacza socjalistycznego i niepodległościowego, skazanego w procesie szesnastu.

Wiesława Śmiechowska została aresztowana w listopadzie 1947 roku. W okresie wojny działała w konspiracji i była łączniczką. Jerzy Śmiechowski również był w konspiracji, a dokładniej w Narodowych Siłach Zbrojnych. On również trafił do więzienia w 1947 roku, ale miesiąc wcześniej. 

– Próbowałam komunikować się z celą obok. Zorientowałam się, że ten kto tam siedzi, nie potrafi mi odpowiedzieć. Przekazywałam informację literka po literce, odbiorca zorientował się, że uczę go tego Morse'a. Załapał to dość szybko – opowiada Wiesława Śmiechowska.

– Robiła te przerwy tak, że się nauczyłem tego alfabetu bardzo szybko. Później z niego ciągle korzystałem i zaczęliśmy rozmawiać – tłumaczy Jerzy Śmiechowski.

Jak rozwinęła się ta niezwykła znajomość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Krótka historia o długiej miłości"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 18.45

kw

***

14 lutego 2018 to data premiery książki "Krótka historia długiej miłości" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze inspirowanej tym reportażem radiowym.

Polecane