Jak wygląda sytuacja w sprawie odbudowy Iraku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wygląda sytuacja w sprawie odbudowy Iraku?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Orlok

– ISIS nie zostawią niczego, poza zniszczeniami i spalonymi trupami w ruinach domów. Potrzebujemy międzynarodowej pomocy – mówi jeden z mieszkańców Iraku. 

Posłuchaj

Czy istnieje szansa na odbudowę Iraku? (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_636386060 rosja syria 1200.jpg
Jaka jest rola Rosji w konflikcie syryjskim?

Iracki rząd starty w infrastrukturze szacuje na pięćdziesiąt miliardów dolarów. Najpilniejsza jest pomoc humanitarna, jednak z czasem powinny przyjść następne. Władze proszą o fundusze pomocowe. Zabiegają o nie m.in. w krajach Zatoki Perskiej, w Azji i Europie. Do tego wszyscy liczą na zagraniczne inwestycje, które znacznie pomogą odbudować zniszczony kraj. 

– Irak nie był oszczędzany w ostatnich latach. Ja mam wrażenie, że historia lubi się powtarzać. Po nieudanej próbie odbudowy Iraku po inwazji amerykańskiej, był to grunt, na którym powstało tzw. "Państwo Islamskie". W tej chwili, jeżeli nie zostaną podjęte zdecydowane akcje, to ryzykujemy, że jakiś nowy skrajny, islamski twór powstanie na tym terenie – tłumaczy Marcin Burzański z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Kilka państw już zapowiedziało pomoc. Aktualnie suma, która ma trafić do Iraku, wynosi 9 miliardów dolarów. Jest to niestety kropla w morzu. 

Jaka przyszłość czeka Irak? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Marcin Burzański (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 16.46

kw/kd

Polecane