Czy związki zawodowe w Polsce dobrze spełniają swoją rolę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy związki zawodowe w Polsce dobrze spełniają swoją rolę?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/rubikphoto

Zgodnie z projektem nowego kodeksu pracy związek zawodowy, który nie należy do dużej centrali związkowej, będzie musiał zrzeszać aż trzydzieści procent zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Posłuchaj

Jaka przyszłość czeka związki zawodowe? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

office-1209640_1920 biznesmen 1200.jpg
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

Dotychczas wystarczyło dziesięć procent. Dla niektórych oznacza to zakończenie działalności. Jeśli związek nie uzyska tzw. reprezentatywności, będzie mógł działać tylko poza firmą, a w przedsiębiorstwie przedstawicielem będzie tylko jedna osoba. Warto podkreślić, że prawo do strajków zostanie zachowane tylko do związków reprezentatywnych. Związkowcy są oburzeni: "to wyprowadzenie związków za bramę i uniemożliwienie działalności". 

– Taki poziom reprezentatywności oznacza uderzenie w małe związki zawodowe. Dla nas to jest duży problem i będziemy protestować przeciwko tym zmianom. My uważamy, że obojętnie jaki to byłby poziom, to powinien być równy dla wszystkich, ale także nie powinien być on tak wygórowany, bo to uniemożliwia utworzenie związku zawodowego – tłumaczy Jarosław Urbański z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza".

– Ja jestem przeciwny tej zmianie. Ona jeszcze nie przeszła, ale jeżeli zostanie zaakceptowana to zniszczy związki zawodowe. Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest założyć takie organizacje. Dzisiaj niecałe jedenaście procent pracowników należy do związków zawodowych – podkreśla dr Liwiusz Laska, członek Komisji Kodyfikacyjnej.

Jaka przyszłość czeka związki zawodowe? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

shutterstock_350367818 sczlowiek reka 1200.jpg
Klauzula sumienia dla każdego?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jarosław Urbański (Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza") Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), dr Liwiusz Laska (członek Komisji Kodyfikacyjnej), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adma Smitha), dr Magdalena Rycak (Kancelaria Prawa Pracy, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 12.08

Polecane