Czy immunitet powinien chronić w sprawach karnych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy immunitet powinien chronić w sprawach karnych?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłowie Kukiz'15 przygotowali projekt ograniczający immunitet posła i senatora. Chodzi o to, by immunitet nie chronił w sprawach karnych, w sytuacjach, kiedy prokuratura przedstawia akt oskarżenia.

Posłuchaj

Czy immunitet powinien obowiązywać również w sprawach karnych? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak stwierdził Paweł Kukiz: nie może być miejsca dla świętych krów w Sejmie. Z drugiej strony, kiedy minister rządu jest jednocześnie prokuratorem generalnym pojawią się zapewne wątpliwości dotyczące politycznych motywacji działań śledczych...

– Istnieją dwa rodzaje immunitetu: materialny i formalny. Ten pierwszy jest po to, by posłowie mogli bez nacisków i ograniczeń wyrażać swoje myśli z mównicy sejmowej, aby zachowana była tu wolność słowa i tu nie chcielibyśmy nic zmieniać. Drugi, czyli formalny, jest właśnie powodem zmian, które zaproponowało ugrupowanie Kukiz'15. Chodzi o to, by nie można było nadużywać immunitetu, chować się za nim w sytuacji, gdy poseł, lub senator, popełnił jakiś czyn zabroniony. Problem leży w źle sformułowanym zapisie w konstytucji – tłumaczył poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15.

Poseł Tomasz Głogowski zwracał uwagę, że sprawa jest bardziej złożona, niż się pozornie wydaje – Immunitet nie powinien chronić żadnego parlamentarzysty przed odpowiedzialnością karną. Nie znam natomiast przypadku, w którym poseł i jego partia chroniliby go immunitetem w sytuacji, gdy popełnił on przestępstwo kryminalne. Skompromitowałoby to i jego samego i całe ugrupowanie. Patrząc na niedawne sprawy senatora Koguta i posła Gawłowskiego pokazują po co immunitet jest. Chodzi o to, by opinia publiczna mogła się zapoznać z oskarżeniami, z wynikami śledztw. Zdecydowanie sprzeciwiam się sytuacji, w której najpierw telewizja szumnie pokazuje aresztowanie parlamentarzysty, którego niedługo później, z braku dowodów, zwalnia sąd – przedstawił swoje stanowisko poseł PO.

Czy powinno się zawęzić zakres immunitetu parlamentarzystów? Jakie zdanie na ten temat mieli pozostali eksperci i nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Paweł Grabowski (poseł Kukiz'15), Piotr Zgorzelski (poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego), prof. Adam Grzegorczyk (pracownik Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie), Tomasz Głogowski (poseł Platformy Obywatelskiej), Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka .Nowoczesnej), Zdzisław Raczkowski (redaktor czasopisma "Afery prawa")
Data emisji: 13.02.2018
Godzina emisji: 12.06

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane