Symboliczny uścisk dłoni. Czy pojednanie na Półwyspie Koreańskim jest możliwe?
– Nawet jeśli więcej w tym teatru niż realnej polityki, była to chwila historyczna – mówił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Południowokoreańska para prezydencka wita północnokoreańską delegację na ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018
Foto: PAP/EPA/YONHAP
Członkowie delegacji północnokoreańskiej wzięli udział w uroczystości otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In i jego małżonka uścisnęli dłonie z siostrą Kim Dzong Una i przewodniczącym prezydium północnokoreańskiego parlamentu Kim Jong Namem. Ten gest, jak podkreślił Oskar Pietrewicz, "przeszedł do historii dyplomacji sportowej". – Przy okazji igrzysk doszło do choćby chwilowego zbliżenia dyplomatycznego – powiedział gość Dariusza Rosiaka.
Czy fakt, że następnego dnia siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Jo Dzong przekazała prezydentowi Korei Południowej zaproszenie do Pjongjangu – wystosowane przez Kim Dzong Una – zmieni coś w relacjach międzykoreańskich? Czy jest realna szansa na dialog, czy to tylko obustronne próby ocieplenia wizerunku? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Ponadto w audycji:
- Apel w sprawie dziennikarzy agencji Reuters uwięzionych w Birmie. Czy w tym kraju skończył się krótki okres wolności?
- Jak biali Amerykanie zdobyli Dziki Zachód? Mordując jego mieszkańców. W programie spotkanie z autorem książki na temat ludobójstwa Indian północnoamerykańskich.
- W Kapsztadzie wkrótce może zabraknąć wody pitnej. Czy winna jest zmiana klimatu, czy polityka?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz
Goście: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Krzysztof Renik (Polskie Radio), Maciej Jarkowiec (autor książki "Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu")
Data emisji: 10.02.2018
Godzina emisji: 15.07
mk/gs