Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezpieka kontra wywiady zachodnie, czyli operacja "Cezary"
Warszawa, 1947-01. Proces Ksawerego hr. Grocholskiego i innych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (10-14 stycznia). Foto: PAP

Dezinformacja, pokrzyżowanie planów wywiadów amerykańskiego i brytyjskiego, a także dalsze niszczenie podziemia niepodległościowego – temu miała służyć operacja "Cezary". 

Posłuchaj

Operacja "Cezary", czyli walka bezpieki z antykomunistyczną organizacją (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wolność i Niezawisłość była polską cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną. WiN domagała się, aby oddziały NKWD i Armii Czerwonej opuściły tereny Polski, jak również odrzucała kształt wschodnich granic ustalonych po II wojnie światowej. 


popiełuszko1.jpg
Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło w 1947 roku fikcyjną strukturę, którą nazwano V Zarząd Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Była ona kontrolowana przez funkcjonariuszy bezpieki. Przechwytywano przerzucanych z Zachodu agentów, a na Zachód wysyłano emisariuszy z fałszywymi meldunkami. Dzięki temu postawiono przez sądem domniemanych członków WiN. Wydano piętnaście wyroków śmierci, z czego sześć wykonano. 

– Należy pamiętać, że Wolność i Niezawisłość w założeniu miała być organizacją polityczną, a nie zbrojną – tłumaczy dr Wojciech Frazik, historyk. 

Jak szczegółowo wyglądała operacja "Cezary" i działania WiN? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Wojciech Frazik (historyk, Oddział IPN w Krakowie), Waldemar Szwiec (prokurator, Oddział IPN w Krakowie)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/ml

Polecane